Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jan. 2021Gejza
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.01.2019 12:14 Domov
Slováci myslia na charitu aj po Vianociach
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.01.2019 12:14 Domov

Slováci myslia na charitu aj po VianociachBRATISLAVA - Takmer polovica Slovákov prispieva na dobročinné účely. Súcit a veľkodušnosť však neprejavujeme len počas vianočných sviatkov. Prieskum ukázal, že na dobrú vec nejakou formou prispel každý druhý respondent.


Najčastejšou formou dobročinnosti na Slovensku je finančný dar. Viac ako 56 % opýtaných prispelo ľuďom v núdzi peniazmi. Podpora je však väčšinou len príležitostná, len asi tretina takto prispieva pravidelne. V desatine prípadov sú hlavným motívom štedrosti sviatky ako Vianoce, zvyšok darcov sa rozhoduje podľa iných kritérií.

 

Zdroj: Unsplash

 

Až 47 percent respondentov posiela peniaze niektorej organizácii a takmer 40 percent obdarúva tých, čo sú na to odkázaní, na ulici. Výška daru sa líši, na ulici ľudia najčastejšie prispievajú 50 centami až piatimi eurami, tvrdí to takmer 65 percent respondentov.

Popri peniazoch podarovalo až 38 % opýtaných na Slovensku ošatenie a pätina detské hračky. V takmer 70 % prípadov dary smerujú organizáciám podporujúcim deti, za nimi sú organizácie, starajúce sa o starých ľudí (60 %). S väčším odstupom nasledujú útulky pre zvieratá s takmer štvrtinou darcov.

 

Zdroj: Pexels

 

Slováci sú štedrí aj v prípade podpory rodín v núdzi, takmer 50 % respondentov má rodinu alebo jednotlivca, ktorých pravidelne podporuje.

Koncom roka 2018 spoločnosť UPC položila viac ako 4900 ľuďom na Slovensku, v Maďarsku a Českej republike sériu otázok o tom, ako prispievajú na dobročinné účely a ako vnímajú rôzne formy charity. Otázky boli zamerané podľa typu i cieľovej skupiny darov, ako aj dôvery v neziskové charitatívne organizácie a celkový postoj k charite.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: L.Č. netky.sk/TASR

Foto:  Unsplash, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok