Slováci ako prví natrhli papier, ale s optimizmom narábajú opatrne

NETKY.SK • 8 Máj 2012, 05:02 • 2 min

Slováci ako prví natrhli papier, ale s optimizmom narábajú opatrne - Hokej   Víťazstvo nad Amerikou letí do sveta. Ale to nie je to najpodstatnejšie, lebo v tejto sfére napĺňa predbežne iba známe príslovie o poľnej tráve.

Víťazstvo nad Amerikou letí do sveta. Ale to nie je to najpodstatnejšie, lebo v tejto sfére napĺňa predbežne iba známe príslovie o poľnej tráve. Svetská sláva môže nadobudnúť rozmery priam spirituálnej radosti slovenského národa až v ďalšom priebehu hokejových MS. Jeho reprezentácia prišla do Helsínk s cieľom konečne prelomiť už dosť rozpačitú 4-dielnu ságu o konečnej pred štvrťfinálovými bránami šampionátov. A pondelňajšie víťazstvo 4:2 nad USA môže tomu výrazne pomôcť. V športe sú predčasné debaty o postupových šanciach, ak sa má hrať veľa zápasov. V prípade Slovenska zostávajú v A-skupine ešte štyri. Lenže debaty našinec viedol už pred šampionátom a vznikla akási téza - pri predpokladanom postupe Fínska, Kanady a USA budú o štvrté postupové miesto hrať Slováci so Švajčiarmi. Zrazu je to všetko ináč, lebo USA, ktoré uchmatli dva body Kanade, stratili tri body so Slovákmi, ktorí úplne najtesnejšie podľahli predtým superfavoritom Kanade a Fínsku. V hre je ešte aj Bielorusko, ktoré podobne smoliarsky prehralo s Fínmi a so Švajčiarmi. Otázne je, ako si povedie napríklad so Slovenskom, či s USA. Každopádne, Slováci sú prví, ktorí riadne natrhli "papier" helsinskej vetvy. Pravda, je tu jasný imperatív víťazstiev až do konca základnej fázy, pričom kľúčové sú nasledujúce tri zápasy a ten záverečný proti Francúzsku napokon nemusí už vôbec nič riešiť, i keď môže. Gólostroj sa rozbehol a tak "hŕŕŕ" na Kazachstan... "Super, ale mám pocit, že sme tam mali viacero ďalších góloviek, ktoré sme mali využiť. Mohlo to byť v tej tretej tretine pokojnejšie," realisticky pre TASR zdôraznil Juraj Mikúš. Veru, šance sa zahodili proti Kanade i proti Fínom a hoci do siete Američanov padli štyri puky, ďalšie premárnené situácie sú mementom. Takisto záverečné tretina, v ktorej hrali Slováci pod veľkým tlakom. V tomto smere mal Mikúš vysvetlenie: "Aj Kanada sa s nami v tretej tretine stiahla a aký je to tím... V hokeji sa to stáva. Nedá sa šesťdesiat minút tlačiť a mať stále šance. My sme sa trochu pobláznili v druhej časti, boli tam emócie príliš vysoko, no našťastie sme sa v prestávke upokojili. Zdeno Chára nám povedal pár slov a vyšlo to." Práve chladná hlava a prehľad v hre, schopnosť v pravej chvíli zaseknúť, podržať puk a rozohrať radšej späť, to zdobilo medzinárodne vysoko etablovaných borcov. K mimoriadne ostrieľanému 150-násobnému reprezentantovi Miroslavovi Šatanovi pribudol Michal Handzuš. Žolík zo zámoria nemohol hrať ešte proti Fínom, ale proti USA aj v nie práve najlepšom zdravotnom stave priniesol neoceniteľný hokejový kredit. Na miesto trinásteho a náhradného útočníka išiel nevýrazný Marcel Hossa a pri Handzušovom vysokoakostnom centrovaní "vyrástol" Branko Radivojevič. A najmä, Tomáš Kopecký šiel tiež do rozletu na mieste krídelníka, ktorý riadne mútil vodu vpredu a iniciatívne pomáhal aj v okolí brankára Jána Laca. Po zápase mal evidentne skvelú náladu: "Povedali sme si, že sa musíme viac tlačiť pred bránkou súpera a ono to vyšlo hneď na začiatku. Po tomto góle sa nám zdvihlo sebavedomie, aj nám potom vyšla kontra a Branko to tam krásne zavesil." Kopecký pre TASR konštatoval, že ho prekvapili sily, ktoré jeho tímu zostali v závere zápasu. Predsa malo mužstvo v nohách ťažký nedeľňajší zápas s Fínmi. To, že Američania v závere drvivo tlačili, tomu až takú váhu neprikladá: "Podstatné je, že sme to ubránili a že sme na to našli tie sily. Vyplývalo to aj z taktiky rýchlych striedaní. Máme výhodu vo veľkých a silných útočníkov a keď vyhrávame, vieme držať puk a nepustiť ich k telu. Myslím, že aj Američanom dochádzali sily a v záverečných minútach sme ich držali na dištanc." Podľa všetkého by s Kazachstanom nemal byť žiadny problém. To je však opäť "papierové" konštatovanie a Kopecký preto zdôrazňuje: "Ja by som nepovedal, že je to outsider. Naše víťazstvo nám zdvihne sebavedomie, ale neslobodno nič podceniť, Kazachstan má veľa hráčov v kvalitnej ruskej lige. Vo voľný utorok musíme v regenerácii nabrať sily - poriadna ale zdravá strava, dostatok spánku a kvalitná príprava."