Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. júl. 2020Prokop
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová (vpravo)
Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová (vpravo)
03.06.2016 13:43 Ekonomika
SKSaPA poukazuje na nedostatočné kompetencie, sestry by mohli robiť viac
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.06.2016 13:43 Ekonomika

SKSaPA poukazuje na nedostatočné kompetencie, sestry by mohli robiť viacBRATISLAVA - Sestry špecialistky by mohli byť viac užitočné v slovenských nemocniciach, v zákone však nemajú definované kompetencie tak, ako vo vyspelých krajinách. Upozornili na to účastníci IX.


Celoslovenskej konferencie sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti, o ktorej informovala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Podľa prezidentky komory Ivety Lazorovej sestry špecialistky v odbore anestéziológia a intenzívna starostlivosť sa čoraz častejšie stretávajú s inovatívnymi metódami liečby, ktoré si vyžadujú nové postupy pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti o kriticky chorých pacientov.


Lazorová dodala, že tieto postupy nie sú zadefinované a zaradené medzi štandardizované, ktoré vydáva ministerstvo zdravotníctva. Výkon činností je podľa nej diskutabilný najmä preto, že súčasná legislatíva nereflektuje na tento stav, čím nie je chránená sestra a ani pacient. Ako zhodnotila Lazorová, prax tak predbieha legislatívu. "Aj definovanie kompetencií a nových štandardizovaných postupov bude jedna z kľúčových úloh novej ministerskej sestry,“ doplnila prezidentka.


Predseda Sekcie sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti a člen Rady SKSaPA Milan Laurinc upozornil, že aj v súčasnosti sa nájdu na Slovensku také zdravotnícke zariadenia, kde sestry v službách ručne pripravujú zdravotnícky jednorazový materiál, ako gázové tampóny, napriek tomu, že sa dajú zakúpiť od firiem. "Sestra v 21. storočí má úplne iné kompetencie ako vyrábať tampóny. Žiaľ, je to smutné, že Slovensko nevie plnohodnotne využiť vzdelanostný potenciál, ktorý má v sestrách,“ zhodnotil člen rady.


Príkladom sú podľa Laurinca analgetiká, ktoré v súčasnosti môžu sestry podávať iba na základe odporúčaní lekára. V mnohých prípadoch sa však pacientovi môže pohoršiť a sestra nemôže pacientovi pomôcť, pokiaľ nedostane pokyn od lekára. “Medzinárodní odborníci v oblasti ošetrovateľstva v odbore anestéziológie a intenzívnej starostlivosti opätovne poukázali na to, že je nutné zadefinovať kompetencie sestier špecialistiek v odbore anestéziológia a intenzívna starostlivosť, samozrejme, so zreteľom na potreby praxe a s prijatím zodpovednosti sestier za ošetrovateľský výkon,” informoval Laurinc.


Spomínanú konferenciu organizovala Sekcia sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti pri Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek v spolupráci s Regionálnou komorou Vysoké Tatry. Na podujatí sa zúčastnilo vyše dvesto účastníkov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Srbska a Ukrajiny.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok