Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jún. 2022Olívia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Štúdia potvrdila účinnosť vakcíny
Štúdia potvrdila účinnosť vakcíny
09.03.2021 14:34 Koronavirus
Škótska štúdia obhájila vakcínu od spoločnosti AstraZeneca
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.03.2021 14:34 Koronavirus

Škótska štúdia obhájila vakcínu od spoločnosti AstraZenecaŠKÓTSKO - Vedci a odborníci skúmali účinok vakcíny od AstraZeneca. Počet hospitalizácií klesol o 96 percent. Potvrdili tak jej účinnosť.


Štúdia Edinburskej univerzity a Škótskeho úradu verejného zdravotníctva, kde sa zapojili vedci z univerzít v Edinburghu a Glasgowe a odborníkov z regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ukázala, že počet ľudí, ktorí potrebovali štyri týždne po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny od AstraZenecy hospitalizáciu, klesol o 94 percent.

 

 

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca je tak účinnješia, než vakcína od spoločnosti Pfizer, pri ktorej bol po prvej dávke pokles hospitalizácii o 85 %. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

 

 

„Tieto výsledky sú veľmi povzbudivé a dávajú nám do budúcnosti veľa dôvodov na optimizmus," povedal profesor Aziz Sheikh z Usherovho inštitútu Edinburskej univerzity. Vedci to povedali na tlačovom brífingu Science Media Center už 22. februára.

 

Súvisiaci článok: Premiér sa poďakoval Francúzsku za 15 tisíc vakcín AstraZeneca

 

Priebeh štúdie

 

Štúdia bola založená na údajoch z 1,14 milióna očkovaní COVID-19 podaných v Škótsku vo Veľkej Británii, pričom približne 490 000 ľudí dostalo prvú dávku vakcíny AstraZeneca.

 

 

Vedci každý týždeň analyzovali záznamy praktických lekárov o očkovaní, hospitalizácii, registrácii úmrtí a výsledkoch laboratórnych testov, aby porovnali výsledky tých, ktorí dostali prvý úder, s tými, ktorí nedostali. Informoval web sciencemediacentre.org.

 

Väčšina osôb v štúdii, ktoré dostali vakcínu COVID-19 AstraZeneca, mala viac ako 80 rokov a účinky vakcíny boli porovnateľné vo všetkých vekových skupinách.  Zdôraznili, že štúdia by sa nemala používať na porovnanie týchto dvoch vakcín, pretože štúdia nebola zostavená tak, aby skúmala rozdiely medzi nimi. „V tejto chvíli sme nemali štatistickú moc vykonať stratifikovanú analýzu,“ dodal.

 

Možno vás zaujme: Francúzsko bude podávať vakcínu AstraZeneca aj osobám starším ako 65 rokov

 

Na otázku, či výsledky poskytli ubezpečenie, že vakcína Oxford AstraZeneca je účinná vo starších vekových skupinách odpovedal vedec Aziz Sheikh, riaditeľ Usherovho inštitútu v Edinburghu. Povedal, že výsledky u starších vekových skupín sú „veľmi povzbudivé“. 

 

Podľa odborníkov, je dôležité zvážiť aj ďalšie body, napríklad hospitalizáciu na jednotke intenzívnej starostlivosti a vážne choroby a úmrtia mimo nemocníc, a to aj v domovoch starostlivosti.

 

"Špeciálne sme sa nezaoberali ubúdaním imunity," uviedol Chris Robertson, profesor epidemiológie verejného zdravia na univerzite v Strathclyde.

 

Súvisí pokles hospitalizácií so slabnutím imunity?

 

K dispozícii boli štyri týždne sledovacích údajov pre vakcínu Oxford AstraZeneca, avšak dlhšie obdobie pre vakcínu Pfizer BioNTech ukázalo, že vplyv na hospitalizáciu sa mierne znížil päť a šesť týždňov po podaní vakcíny. To následne vyvolalo otázku, či tento pokles môže súvisieť so slabnutím imunity.

 

Sú to iba predbežné údaje. "Je to dôležitý bod, ale nemôžeme o tom v tejto chvíli nič povedať. S našimi ďalšími analýzami, keď budeme mať dlhšie sledovanie, budeme schopní poskytnúť viac informácií," dodal. Informoval portál bmj.com.

 

Súvisiaci článok: Aký je problém s vakcínami AstraZeneca v Európe?reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok