Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. nov. 2022Henrieta
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava: Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling
Zľava: Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling
28.01.2021 19:21 Domov
Školy sa otvárať nebudú! Nikto nevie, kedy sa žiaci posadia do lavíc
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.01.2021 19:21 Domov

Školy sa otvárať nebudú! Nikto nevie, kedy sa žiaci posadia do lavícBRATISLAVA - Na základe rozhodnutia konzília epidemiológov budú od 1. februára 2021 materské školy a školské kluby detí pokračovať tak ako v súčasnosti. Ďalším možným termínom, kedy by sa žiaci mohli vrátiť do lavíc, je 8. február. Nič však nie je isté.


Oznámil to na tlačovom brífingu minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Tomuto riešeniu predchádzalo niekoľko intenzívnych rokovaní k návratu žiakov do škôl s epidemiológmi a odborníkmi

 

Situácia neumožňuje otváranie škôl

Epidemiologická situácia je však po skríningovom testovaní naďalej vážna a neklesá ani počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach. Podporiť vzdelávanie sa však rezort chystá tzv. jarnými školami.

 

Materské školy budú naďalej otvorené pre deti zákonných zástupcov pracujúcich v kritickej infraštruktúre, ako aj pre rodičov, ktorým povaha práce neumožňuje vykonávať svoje povolanie z domu, formou homeoffice.

 

 

Otvorené by pre žiakov takýchto rodičov mali byť aj školské kluby detí pre prvý stupeň základných škôl.

 

„Touto cestou apelujem na zriaďovateľov a riaditeľov škôl, aby zabezpečili dostupnosť materských škôl a školských klubov detí na I. stupni základných škôl pre zamestnancov kritickej infraštruktúry a rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu, ak tak doteraz neurobili,“ vyzval šéf rezortu školstva.

 


Kategórie zamestnancov kritickej infraštruktúry vyplývajú zo zákona č. 45/2011 Z.z. o kritickej infraštruktúre, v prípade nejasností má však konečné slovo zriaďovateľ.

 

Prečítajte si tiež: AKTUALIZOVANÉ Premiér zverejnil konečné výsledky skríningu. Ďalšiemu kolu celoplošného testovania sa asi nevyhneme

 

Jarné prázdniny sa nezrušia
„Ak sa situácia zlepší, očakávame, na základe rozhodnutia konzília epidemiológov, návrat ďalších skupín žiakov k prezenčnému vzdelávaniu od 8. februára,“ priblížil Gröhling.

 

Na ministerstve školstva sa preto pripravuje aktualizácia manuálu, ktorý bude zverejnený začiatkom budúceho týždňa.

 Rovnako dôležitou informáciou pre školy a rodičov je termín jarných prázdnin. Z dôvodu zabránenia zvýšeniu mobility sa ich termín meniť nebude.

 

„Plnohodnotné dištančné vzdelávanie bolo pre žiakov, rodičov a učiteľov náročné, a preto je potrebné dať všetkým priestor na oddych. Preto sa jarné prázdniny uskutočnia v riadnych termínoch,“ doplnil šéf rezortu školstva.

 

Mohlo by vás zaujímať: Deti by sa mohli do školských lavíc vrátiť už vo februári, tvrdia analytici

 

Rezort pripravuje "Jarné školy"
Zároveň dodal, že sa pripravuje podpora pre školy, ktoré sa počas jarných prázdnin na základe záujmu rodičov a žiakov rozhodnú organizovať dobrovoľné „Jarné školy“.

 

Fungovať budú podobne ako „letné školy“, ktoré boli veľmi úspešným projektom. Cieľom bude prejsť si so žiakmi potrebné učivo a doplniť vzdelanie v tých v oblastiach a predmetoch, v ktorých majú nedostatky.

 

Prípadné zvýšené náklady, ktoré školám vzniknú, im budú preplatené.

„Ak sa rozhodnú zorganizovať takzvané „Jarné školy“, výdavky im preplatíme v rámci dohodovacieho konania. Tak to bolo aj na jeseň 2020 pri zvýšených nákladoch na organizovanie výučby v skupinách 5+1,“ ozrejmil minister školstva Branislav Gröhling.

 reklama


reklama


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok