Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2021Edita
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ján Valach
Ján Valach
05.05.2016 09:36 Domov
Skladateľ Ján Valach si prevzal v Bruseli titul Dr. h. c. Univerzity Mateja Bela
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.05.2016 09:36 Domov

Skladateľ Ján Valach si prevzal v Bruseli titul Dr. h. c. Univerzity Mateja BelaBRUSEL - Slovenský dirigent, skladateľ, organista a hudobný pedagóg Ján Valach (90) si v stredu večer na pôde Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli prevzal z rúk rektora Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Vladimíra Hiadlovského čestný akademický titul Doctor honoris causa Univerzity Mateja Bela.


Valach od roku 1968 žije v belgických Antverpách, kde zostal po úspešnom naštudovaní a predstavení opery Krútňava od Eugena Suchoňa. Jeho predstavenie malo úspech - v Antverpách a Gente sa konalo až 18 repríz.

 

Doma v Československu bol však i s manželkou označený za emigranta a komunistický režim im zhabal všetok majetok. Valach zostal pôsobiť v Antverpách, kde bol dirigentom Kráľovskej flámskej opery a umeleckým vedúcim a dirigentom Kráľovskej oratoriálnej spoločnosti Arti Vocali Antwerpen.

 

Založil a viedol Antverpský komorný zbor, bol profesorom dirigovania na Kráľovskom konzervatóriu v Gente a na hudobnej akadémii v Meise učil organovú hru.

 

Počas celého tohto obdobia v zahraničí šíril aj diela slovenských hudobných autorov, keďže po celý svoj život spolupracoval s nahrávacími štúdiami, rozhlasovými a televíznymi stanicami. Nahral 109 skladieb pre 29 gramofónových spoločností.

 

Rektor UMB Vladimír Hiadlovský pre TASR pripomenul, že Vedecká rada Univerzity Mateja Bela v apríli tohto roku schválila návrh Pedagogickej fakulty UMB na ocenenie celoživotného diela Jána Valacha a celej "šírky a hĺbky rozmeru jeho osobnosti".

 

"Som veľmi rád, že tento čestný titul udeľujeme osobnosti, ktorá presahuje národný rozmer," uviedol Hiadlovský.

 

Dodal, že profesor Valach "vyoral hlbokú brázdu" nielen v banskobystrickom regióne, kde začal pôsobiť v roku 1962, ale aj v rámci Slovenska ako takého, keď "niekoľko desaťročí reprezentoval v zahraničí slovenské umenie a oblasť, v ktorej je z hľadiska hudby odborníkom".

 

Profesora Valacha na podnet Zastupiteľského úradu SR v Belgicku vlani ocenil aj slovenský prezident Andrej Kiska, keď mu udelil vysoké štátne vyznamenanie - Medailu prezidenta Slovenskej republiky.

 

Valach v rozhovore pre TASR uviedol, že často a rád chodí na Slovensko, ale práve na také významné podujatia, ako je medaila od prezidenta či udelenie čestného titulu od univerzity mesta, kde kedysi pôsobil, nemohol prísť osobne.

"Samozrejme, že je to veľmi veľká pocta a hlboko to pôsobí na dušu a aj na umelecký život. Srdečne všetkých pozdravujem, som zaviazaný vďakou a úctou a zaviazaný pred naším národným spoločenstvom," odkázal maestro slová vďaky na rodné Slovensko.

 

Na otázku, či aj v takom vysokom veku je ešte umelecky činný, Valach poznamenal, že "život pokračuje a v takej miere, do akej je človeku daná milosť, že môže počúvať, vnímať, vidieť a chodiť, tak je človek veľmi vďačný za každú príležitosť, keď môže niečo urobiť alebo niekde pomôcť".

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  registerkultury.gov.skNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok