Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
15.11.2019 14:51 Relax
Situácia vo vede si vyžaduje odvážne riešenia, zhodli sa účastníci okrúhleho stola
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.11.2019 14:51 Relax

Situácia vo vede si vyžaduje odvážne riešenia, zhodli sa účastníci okrúhleho stolaBRATISLAVA - Zlepšenie situácie vo vede, výskume a vysokom školstve si vyžaduje nielen zmeny v prístupe, ale aj odvážne riešenia.


Zhodli sa na tom účastníci stredajšieho okrúhleho stola organizovaného predstaviteľmi univerzít, Slovenskej akadémie vied (SAV) a Učenej spoločnosti Slovenska (UCS). O tom informoval hovorca Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU) Fedor Blasčák. Podľa zúčastnených by sa mala zlepšiť aj vzájomná komunikácia a dlhodobé financovanie.


Okrem uskutočnenia smelých krokov účastníci súhlasili s tým, že by sa mala zlepšiť komunikácia medzi jednotlivými aktérmi vednej politiky. Riešenie by mohla predstavovať zhoda na dlhodobej koncepcii financovania vedy, výskumu a vysokého školstva. Podľa účastníkov majú veda a výskum potenciál byť rozhodujúcim faktorom pre úspešnú premenu hospodárskeho modelu na Slovensku smerom k väčšej konkurencieschopnosti v medzinárodnej súťaži.

Predseda UCS Peter Moczo identifikoval na úvod stretnutia zdroje problémov vo vede. Tie pramenia nielen zo strany štátu, ale aj z prostredia vedeckej komunity. Zákon o štátnej vedeckej politike je podľa Mocza zastaraný a absentuje aj medzinárodný audit výsledkov výskumu.

 Moczo uviedol, že až na svetlé výnimky si vedci neurobili poriadok vo svojej vedeckej komunite. Sieť vysokých škôl je predimenzovaná, atomizovaná a nestratifikovaná. Predstiera sa vedecká kvalita a uplatňuje sa rovnostárstvo. Vytváranie zdravého konkurenčného a motivujúceho prostredia v nej absentuje.

Podujatie organizovali štyria rektori výskumných univerzít, a to STU, Univerzity Komenského v Bratislave, Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, predsedovia SAV a UCS. Stretnutia sa zúčastnili aj experti a zástupcovia štátnej správy či politických strán a zamestnávatelia inovatívnych firiem na Slovensku.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok