Situácia na Ukrajine: Armáda zastavila boje v oblasti pádu lietadla

NETKY.SK • 31 Júl 2014, 13:22 • 2 min
Situácia na Ukrajine: Armáda zastavila boje v oblasti pádu lietadla

KYJEV - Ukrajinský rezort vnútra pripravuje novelu legislatívy, ktorá by tresty za teroristické aktivity, narušovanie územnej celistvosti krajiny, ohrozovanie národnej bezpečnosti, diverziu či špionáž rozšírila aj o konfiškáciu majetku, vrátane finančných prostriedkov.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

18:24 -  Parlament schválil daň na financovanie vojenských operácií na východe

Ukrajinský parlament schválil dnes osobitnú daň vo výške 1,5 percenta zo všetkých zdaniteľných súkromných príjmov v krajine. Z tejto "vojnovej dane" má byť financovaná tzv. protiteroristická operácia (ATO) na východe krajiny. Podľa rozhodnutia, ktoré prijali poslanci veľkou väčšinou hlasov, ju budú vyberať do 1. januára 2015, informovala agentúra DPA.
      

Najvyššia rada Ukrajiny prijala okrem toho zmeny v rozpočte súvisiace s krízou v krajine. Len pre týždňom pritom poslanci nové daňové zákony na financovanie vojenských operácií na východe Ukrajiny odmietli. Premiér Arsenij Jaceňuk aj z tohto dôvodu oznámil demisiu, ktorú dnes však parlament odmietol.

 

13:16 - Parlament odmietol demisiu premiéra Arsenija Jaceňuka

Ukrajinský parlament dnes veľkou väčšinou hlasov odmietol demisiu premiéra Arsenija Jaceňuka, ktorú predložil minulý týždeň po tom, ako z koalície odišli dve strany. Zákonodarcovia tiež na prvý pokus nepodporili jeho návrh na zvýšenie výdavkov štátneho rozpočtu na armádu. V druhom hlasovaní však poslanci zmeny v rozpočte odobrili, informovala agentúra Reuters. 
      

"Schválili sme v plnej miere zákon upravujúci štátny rozpočet pre rok 2014," oznámil predseda parlamentu Oleksandr Turčynov. Demisiu Jaceňuka podporilo na neverejnom zasadnutí parlamentu iba 16 z 311 zaregistrovaných poslancov.
      

Ešte predtým prezident Petro Porošenko vyzval zákonodarcov a vládu na nájdenie kompromisu a zachovanie fungovania parlamentu. "Dnes to nemá nikto jednoduché - ani premiér, ktorý  nesie veľkú časť zodpovednosti, ani poslanci - každý z nich, ani prezident to nemá ľahké," vyhlásil Porošenko podľa agentúry UNIAN. "Ale oveľa ťažšie to teraz to majú ukrajinskí hrdinovia, ktorí bránia česť, nezávislosť, územnú celistvosť a suverenitu našej krajiny," dodal.
      

Odchod z koalície oznámili predstavitelia strany Sloboda a UDAR. Svoj krok zdôvodnili potrebou vypísania nových parlamentných volieb. Rozhodnutie o rozpustení zákonodarného zboru a vypísaní predčasných parlamentných voľbách je v rukách prezidenta.

 

img

 

12:43 - Armáda zastavila boje v oblasti pádu lietadla

Ukrajina vo štvrtok prerušila vojenské operácie v oblasti, kde sa zrútilo zostrelené malajzijské lietadlo, aby umožnila medzinárodným expertom preskúmanie trosiek stroja. Vyhovela tak výzve generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna na vyhlásenie prímeria v blízkosti miesta havárie. Ukrajinská vláda vo vyhlásení informovala, že "protiteroristickú operáciu" proti povstalcom prerušuje na jeden deň. Povstalci však podľa vyhlásenia na výzvu Pana nereagujú a v boji pokračujú.

 

Na miesto nešťastia by mali vo štvrtok prísť aj ruskí experti z úradu civilného letectva Rosaviacija. K troskám lietadla budú sprevádzať medzinárodných vyšetrovateľov na čele s holandskými expertmi. "Ruskí zástupcovia sa dnes taktiež pokúsia dostať na miesto havárie Boeingu-777 a spolu s expertmi medzinárodnej vyšetrovacej komisie preskúmajú stav trosiek lietadla," píše sa vo vyhlásení ruského úradu.

 

 

12:36 - Vláda poprela tvrdenia o tajných rokovaniach s Ruskom o Ukrajine

Nemecká vláda poprela obsah dnes zverejneného článku britského denníka Independent o údajných tajných rokovaniach s Moskvou o urovnaní krízy na Ukrajine. "Článok nemá žiadny reálny základ," reagovala podľa agentúry DPA hovorkyňa vlády Christiane Wirtzová. 
      

Independent v článku s nadpisom "Územie za plyn" uviedol, že Nemecko a Rusko pracujú na tajnom mierovom pláne, ktorý by ukončil krízu na Ukrajine. Hlavnými bodmi sú stabilizácia hraníc Ukrajiny a posilnenie jej ekonomiky, a to najmä novou dohodou o plyne s Ruskom.
      

Plán, na ktorom pracujú nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin, má však viacero kontroverzných aspektov. Merkelová napríklad navrhuje, aby medzinárodné spoločenstvo uznalo nezávislosť polostrova Krym a jeho pripojenie k Rusku. Pre Moskvu je to prijateľné, no pre niektoré členské štáty OSN to môže byť ťažko stráviteľné, konštatuje autorka článku.

 

11:42 - Independent: Merkelová a Putin pracujú na mierovom pláne pre Ukrajinu

Nemecko a Rusko pracujú na tajnom mierovom pláne, ktorý by ukončil krízu na Ukrajine. Hlavnými bodmi sú stabilizácia hraníc Ukrajiny a posilnenie jej ekonomiky, a to najmä novou dohodou o plyne s Ruskom, informoval dnes britský denník Independent.
      

Podľa neho má plán, na ktorom pracujú nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin, viacero kontroverzných aspektov. Merkelová napríklad navrhuje, aby medzinárodné spoločenstvo uznalo nezávislosť polostrova Krym a jeho pripojenie k Rusku. Pre Moskvu je to prijateľné, no pre niektoré členské štáty OSN to môže byť ťažko stráviteľné, konštatuje autorka článku. Zdroje blízke rokovaniam uvádzajú, že prvá fáza stabilizačného plánu požaduje, aby Rusko zastavilo finančnú a vojenskú podporu separatistických skupín na východnej Ukrajine. Tomuto regiónu budú na oplátku delegované niektoré právomoci.
      

Od ukrajinského prezidenta plán žiada, aby nepresadzoval vstup Ukrajiny do NATO. Putin by zasa nemal blokovať alebo zasahovať do nových obchodných vzťahov medzi Ukrajinou a EÚ. V druhej fáze dostane Ukrajina ponuku novej dlhodobej dohody o dodávkach plynu a jeho cene s ruským koncernom Gazprom. Stratu Krymu, kde kotví ruská Čiernomorská flotila a Ukrajina z toho mala finančné príjmy, kompenzuje Moskva balíkom vo výške jednej miliardy dolárov.
      

Predpokladá sa, že hlavnú úlohu v rokovaniach s Gazpromom zohrá ukrajinský podnikateľ Dmytro Firtaš, ktorý v rokoch 2006-2009 sprostredkoval prvú dohodu o plyne medzi Ukrajinou a Ruskom a má dobré vzťahy s politikmi oboch štátov. Momentálne žije vo Viedni a bojuje proti vydaniu do USA, ktoré ho obviňujú z účasti na finančnom podvode v súvislosti s investičným projektom v Indii z roku 2006.
      

Firtaš svojho času pracoval pre ruský štátny koncern Gazprom a jedna z jeho firiem v Rakúsku sa špecializovala na distribúciu zemného plynu. Oligarcha je majiteľom nadnárodnej firmy Group DF a na Ukrajine kontroluje aj niekoľko televíznych kanálov. Jeho majetok sa odhaduje na jednu až tri miliardy dolárov. Rokovania o pláne však podľa Independentu dostali úder predpokladaným zostrelením malajzijského boeingu nad východnou Ukrajinou. Zdroje blízke rokovaniam však tvrdia, že "nemecký mierový plán je stále na stole" a je jediný, ktorý je k dispozícii. Rozhovory síce katastrofa letu MH17 zastavila, ale očakáva sa, že budú pokračovať hneď, ako sa rozbehne vyšetrovanie.
      

"Je to Merkelovej dohoda. Ona o tom rokuje priamo s prezidentom Putinom. Spor musí urovnať, pretože nikto nemá záujem na napätí na Ukrajine alebo izolácii Ruska," cituje Independent zdroj blízky rokovaniam.

 

08:15 - Lídri G7 varovali Rusko pred zintenzívnením sankcií, ak nezmení kurz na Ukrajine

Lídri krajín skupiny G7 varovali dnes Rusko, že sú pripravení zintenzívniť ekonomické sankcie, ak Moskva nezmení svoj kurz v ukrajinskej kríze. Spoločné vyhlásenie lídrov USA, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska a Británie má preukázať súdržnosť spojencov, uviedla agentúra Reuters. Vyjadruje vážne znepokojenie nad krokmi Ruska narušujúcimi zvrchovanosť, územnú celistvosť a nezávislosť Ukrajiny.
      

"Rusko má stále možnosť zvoliť si cestu deeskalácie," píše sa vo vyhlásení vydanom deň po tom, ako EÚ a USA uvalili na Rusko nové sankcie. Lídri G7 súčasne vyzvali všetky strany na prímerie na mieste zrútenia malajzijského dopravného lietadla na východe Ukrajiny, ako aj na celkové udržateľné prímerie v tamojšom konflikte. Rusku tento rok pozastavili členstvo v skupine G8 v reakcii na pričlenenie ukrajinského Krymu k Ruskej federácii.

 

img

 

08:07 - Separatistov a ich podporovateľov chcú trestať aj finančne

Ukrajinský rezort vnútra pripravuje novelu legislatívy, ktorá by tresty za teroristické aktivity, narušovanie územnej celistvosti krajiny, ohrozovanie národnej bezpečnosti, diverziu či špionáž rozšírila aj o konfiškáciu majetku, vrátane finančných prostriedkov.

 

Vyplýva to z informácií, ktoré na jednej zo sociálnych sietí zverejnil ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov. Podľa jeho názoru by sa konfiškácia majetku mala týkať teroristov, separatistov, špiónov, ako aj všetkých ich sponzorov. Informáciu prinieslo internetové vydanie denníka Ukrajinska pravda. Podľa tlačovej agentúry UNIAN, ktorá sa odvoláva na poradcu ministra vnútra Antona Heraščenka, sa dnes konalo prvé zasadanie vládneho výboru, ktorý sa zaoberá sankciami voči verejne činným osobám podporujúcim rozkol krajiny a anexiu Krymu.
      

Prítomní sa zaoberali na jednej strane osobnosťami z oblasti kultúry, umení a vedy, o ktorých platí uvedené, na strane druhej politikmi, o ktorých možno povedať to isté. Celkove by sa sankcie, vrátane finančných, mali týkať siedmich rôznych skupín populácie, a to nielen predstaviteľov celoštátnych i miestnych orgánov verejnej správy, poslancov na všetkých úrovniach, ale aj príslušníkov nezákonných ozbrojených formácií. Heraščenko však súčasne nezabudol zdôrazniť, že na každého, kto bude podozrivý z trestnej činnosti, by Ukrajina mala vydať zatykač bez ohľadu na to, v ktorej časti sveta sa bude daná osoba nachádzať.

 

 




twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies