Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. aug. 2022Oskár
BratislavaBratislava 16°
Biblia
TV program
Moje Netky
Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Michal Aláč.
Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Michal Aláč.
03.12.2021 15:22 Domov
SIS si posvietila na prepojenie extrémizmu a politiky
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.12.2021 15:22 Domov

SIS si posvietila na prepojenie extrémizmu a politikyBRATISLAVA - Rastúce napätie v spoločnosti sa prejavilo aj stupňujúcou sa mierou verbálnej agresivity v online priestore. SIS informovala o viacerých prípadoch vyhrážok fyzickým násilím alebo fyzickou likvidáciou voči predstaviteľom vlády SR a poslancom NR SR.


Predstavitelia slovenskej pravicovo-extrémistickej scény sa vlani snažili posilniť svoj vplyv prostredníctvom účasti vo voľbách do Národnej rady (NR) SR. K hlavným témam ich predvolebnej kampane patrili rómska problematika a kritika EÚ v súvislosti s migráciou. V druhom štvrťroku sa zamerali na spochybňovanie vážnosti ochorenia COVID-19, popieranie existencie pandémie a kritiku protipandemických opatrení. Vyplýva to zo správy o činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) za rok 2020.

 

 

Rastúca miera napätia v spoločnosti sa transformovala do viacerých nových občianskych iniciatív zameraných na ostrú kritiku protiepidemických opatrení. "Spočiatku boli aktívne na sociálnych sieťach a následne svoje postoje prezentovali aj vo forme zhromaždení a protestov, a to napriek zákazu zhromažďovania," uvádza v správe SIS.

 

Prečítajte si tiež: Pandémia hrá do karát pravicovým populistom v Európe! Výnimkou nie je ani Slovensko

 

Viaceré z protestov podporili aj predstavitelia pravicovo-extrémistickej scény, ktorí sa podľa SIS touto formou snažili získavať politický kapitál z rastúcej občianskej nespokojnosti. V tejto súvislosti služba upozorňovala na riziko násilných stretov počas verejných protestov a informovala o tendenciách k radikalizácii časti verejnosti, ktoré boli prítomné aj v iných krajinách EÚ.

 

 

 

SIS zaznamenala na ľavicovo-extrémistickej scéne kritiku predstaviteľov pravicovo-extrémistickej scény a podporu ochrany životného prostredia a rodovej rovnosti. Prezentovali sa tiež nastoľovaním problematiky legislatívneho zakotvenia reprodukčných práv. "Jednou z najviditeľnejších aktivít ľavicovo-extrémistickej scény bola snaha o narušovanie verejných predvolebných stretnutí kandidujúcich predstaviteľov pravicovo-extrémistických subjektov vo voľbách do NR SR," uvádza SIS.

 

Služba sa zaoberala aj aktivitami škodlivých sektárskych zoskupení a pseudoreligióznych náboženských spoločenstiev. Zameriavala sa pritom najmä na ich snahy o rozširovanie členskej základne, získavanie finančného profitu a na prenikanie do vzdelávacieho procesu na školách.

 

Možno vás zaujme: Novely z dielne ĽSNS a Smeru-SD neprešli v parlamente. Čo chceli zmeniť?

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok