Signály, že máte problémy s hormónmi: Spoznáte to na očiach aj na tele

NETKY.SK • 2 September 2019, 23:45 • 2 min
Signály, že máte problémy s hormónmi: Spoznáte to na očiach aj na tele

Začala ste v poslednej dobe bezdôvodne priberať na váhe alebo ste stále podráždená? Možno nie je niečo v poriadku s vašimi hormónami, a preto by ste nemali odkladať návštevu lekára. Čo všetko rozhodenie hormonálnej rovnováhy signalizuje?

slovakia

left justify in out

Keď je s hormónmi niečo v neporiadku, odvíja sa od toho naša celková kondícia. Cítime sa zle a začínajú sa objavovať rôzne zdravotné ťažkosti. Kedy by ste mali radšej spozornieť a zájsť k svojmu lekárovi?

 

Hormonálna nerovnováha prakticky vždy signalizuje podráždenosť, psychickú nepohodu a nervozitu. Bežné sú mierne depresie a stavy melanchólie, kedy vás rozplače a rozosmutní kdejaká maličkosť. Je to podobné ako pár dní pred menštruáciou - predmenštruačný syndróm.

 

Hormóny majú priamy vplyv na metabolizmus, a teda aj na vyprázdňovanie. Spomalenie látkovej výmeny môže spôsobovať častú zápchu a pocity plnosti. Rozhodenie hormónov ale môže spôsobiť aj zrýchlenie metabolizmu, a teda hnačku a riedku stolicu. Takto sa napríklad prejavujú problémy so štítnou žľazou. Je potrebné sa liečiť.

 

Zmeny v hormonálnej rovnováhe majú vplyv aj na sexuálny apetít a záujem o erotiku môže poklesnúť prakticky na nulu, hoci ste predtým v tejto oblasti nemala ťažkosti. Občas sa takto môžu prejaviť aj problémy s pankreasom, ktorá tiež ovplyvňuje produkciu hormónov v tele.

 

img

 

Najskôr to môže začať tým, že vám rýchlejšie rastú chĺpky v podpazuší a na nohách a sú tiež tmavšie a silnejšie. Postupne sa ale môžu objavovať aj na neobvyklých miestach - napríklad na bruchu, na tvári alebo na prsiach. Zjavne nemáte v poriadku hormóny.

 

Nevysvetliteľné zmeny hmotnosti smerom nahor alebo nadol sú tiež častým príznakom hormonálnej nerovnováhy a zvyčajne napovedajú problémy so štítnou žľazou. Aj v tomto prípade radíme čo najrýchlejšie návštevu u lekára, ktorý navrhne ďalší postup.

 

Gynekologické problémy s opakovanými infekciami často súvisia s cukrovkou. Aj jej príčinou sú hormonálne problémy, v tomto prípade ide konkrétne o produkciu hormónu inzulínu.

 

Silné potenie a návaly horúčavy najmä v noci tiež najčastejšie poukazujú na hormonálne ťažkosti. Často sa objavujú pred nástupom menopauzy a v období klimaktéria. Je vhodné nechať si vyšetriť hladinu hormónov u lekára.

 

Oči niekedy akoby vystupujú z jamiek v prípade zle fungujúcej štítnej žľazy, a teda aj hormónov, za ktorých produkciu je štítna žľaza zodpovedná.

 

Vypúlené oči má na svedomí tzv. Basedowova choroba, ktorá sprevádza zvýšenú činnosť "štítovky".

 

Tuk na bruchu nemusí byť len známkou blížiaceho sa prechodu, ale aj hormonálnej nerovnováhy dlho pred ním. Tento problém sa niekedy objaví aj v prípade cýst na vaječníkoch - táto diagnóza tiež negatívne ovplyvňuje hormonálnu činnosť.

 

Časté močenie môže byť spôsobené zvýšeným množstvom hormónov v nadobličkách. V prípade, že tento problém nie je včas diagnostikovaný a liečený, môže časom prerásť až v inkontinencii.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies