Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. okt. 2020Klára
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.11.2019 21:13 Environetky
Sieť hotelov končí s klietkovými vajcami, dotkne sa to aj bratislavských hotelov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.11.2019 21:13 Environetky

Sieť hotelov končí s klietkovými vajcami, dotkne sa to aj bratislavských hotelovBRATISLAVA - Známa globálna sieť hotelov Radisson dnes zverejnila svoj záväzok ukončiť používanie vajec z klietkového chovu vo všetkých svojich vlastných ako aj licencovaných prevádzkach na svete a to najneskôr do roku 2025.


Globálna sieť hotelov Radisson zverejnila záväzok ukončiť používanie vajec z klietkového chovu v celej svojej globálnej sieti. Dotkne sa to aj jej bratislavských hotelov Carlton a ParkInn, sídliacich v centre mesta.

 

Tento záväzok sa bude týkať ako celých, tak aj tekutých vajec, a prísadových vajec vo výrobkoch z nich. Spoločnosť sa zároveň zaviazala tento záväzok zverejniť vo všetkých kľúčových miestnych jazykoch, vrátane Slovenčiny a každoročne informovať o napĺňaní tohto záväzku verejnosť. Radisson sa tak zaradil medzi najväčšie hotelové siete sveta, ktoré takéto záväzky nedávno prijali.

 

Klietkový chov tvorí v súčasnosti najhoršiu alternatívu pre sliepky. Znamená pre ne celý život strávený v stiesnenej klietke, v ktorej nemôžu robiť nič čo je pre ne prirodzené a dôležité. Významné spoločnosti po celom svete sa odvracajú od používania vajec z klietkového chovu.

 

 

Medzi hotelmi už s vajcami z klietkového chovu medzičasom skončili napríklad siete Wyndham Worldwide, Accor Hotels, Hilton, Best Western, či InterContinental. Spomedzi výrobcov potravín sú to napríklad giganti ako Nestlé, Mondelez či Unilever, reštaurácie McDonald‘s a Subway, či cateringové siete Sodexo či Compass Group, ale aj maloobchodné siete REWE, Aldi, Tesco alebo Lidl. Na Slovensku už takéto záväzky prijali aj reťazce Tesco, Lidl, Billa, Kaufland, Kraj, Terno a Delia, ktoré spoločne pokrývajú 75% maloobchodného trhu. Posledným veľkým reťazcom, ktorý u nás takýto záväzok ešte nemá, je COOP Jednota.

 

Od klietkového chovu sa odvracia aj slovenská verejnosť. Podľa prieskumu agentúry Focus z januára 2019, by 54 % Slovákov a Sloveniek postavilo klietkový chov mimo zákon, 52 % si myslí, že by vôbec nemali byť v ponuke obchodov a reštaurácií, a 50 % je pripravených priplatiť si za lepšie podmienky sliepok. To sa premietlo aj do podpory kampane za ukončenie klietkového chovu Viac neznesiem!, ktorú vedie združenie Humánny pokrok, a ktorú už podpisom podporilo viac než 20 000 ľudí.

 

 

“Záväzok hotelov Radisson ukazuje, že odklon od krutosti voči sliepkam je silný naprieč všetkými sektormi a netýka sa len výrobcov potravín a obchodov. Na Slovensku patrí však zatiaľ k prvým hotelom, ktoré takýto záväzok zverejnili. Nepochybujeme však o tom, že čoskoro sa pridajú aj ďalšie a Slovensko dobehne štandardy vyspelých krajín Európy,” doplnil koordinátor kampane Martin Smrek.

 

Dni klietkového chovu v EÚ môžu byť už čoskoro zrátané. Európska občianska iniciatíva Koniec doby klietkovej totiž vyzbierala na podporu zákazu klietok v celej EÚ viac než 1.6 milióna podpisov a zákazom klietok v celej živočíšnej výrobe sa tak už čoskoro bude zaoberať Európsky parlament.

 

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Presadzujú udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť.

 

Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu. V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok