Seniori sa stávajú obeťami podvodníkov, čo sa vydávajú za ich príbuzných

NETKY.SK • 5 Január 2012, 10:16 • 2 min
Seniori sa stávajú obeťami podvodníkov, čo sa vydávajú za ich príbuzných

Seniori sa stávajú obeťami podvodníkov, čo sa vydávajú za ich príbuzných

slovakia

left justify in out

img

Polícia upozorňuje starších spoluobčanov na podvodníkov, vydávajúcich sa za ich rodinných príbuzných, či účastníkov dopravnej nehody. Pre TASR to uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
"Polícia opakovane zaznamenáva trestnú činnosť páchanú na senioroch. Osoby vyššieho veku sa pre svoju dôverčivosť a dobrosrdečnosť stávajú najčastejšie obeťami podvodov a krádeží. Páchatelia sa pod rôznymi zámienkami dostávajú do ich blízkosti, uvedú ich do omylu, a podvodom, či obyčajnou krádežou ich pripravia o cenné predmety alebo peniaze," uviedol Slivka. Páchatelia vopred premysleným spôsobom okrádajú dôverčivých seniorov pod zámienkami rôznych emotívnych príbehov. Slivka upozorňuje, že v poslednom období sa rozšírili dva prípady, takzvaný "vnuk či synovec v núdzi" a "operácia príbuzného po dopravnej nehode".
Prípad "vnuk v núdzi" podľa Slivku prebieha tak, že si páchateľ obeť, staršiu osobu, vopred vytypuje. Zavolá jej na pevnú linku, a predstaví sa ako príbuzný, najčastejšie ako vnuk, synovec. Volá pod určitou zámienkou, napríklad, že chce kúpiť auto, darček alebo potrebuje požičať peniaze na iný účel. Telefonuje babke, tete, že potrebuje hotovosť. Následne páchateľ, ktorý sa vydáva za vnuka, či synovca zavolá opäť, že pre peniaze nemôže osobne prísť, a preto pošle kamaráta alebo kolegu, ktorého meno uvedie obeti. Odôvodni to napríklad tým, že nemôže odísť z práce. Následne sa "náhradník" vnuka, či synovca skontaktuje s obeťou osobne a predstaví sa vopred dohodnutým menom. Nič netušiaci dôchodca tak prichádza o všetky peniaze, ktoré neznámej osobe odovzdá.
Ďalšou zámienkou býva dopravná nehoda. Páchateľ osloví vytypovanú obeť, napríklad na ulici, s otázkou, ako sa dostane do nemocnice. Páchateľ požiada obeť, aby si k nemu sadla do auta a zaviedla ho do zdravotníckeho zaradenia. Počas jazdy komunikuje s obeťou vopred premysleným spôsobom. Opíše jej vymyslený príbeh o dopravnej nehode a záchrane života príbuzného. Požiada o pôžičku peňazí na nutnú operáciu, ktorá v nemocnici práve prebieha. Na zvýšenie dôveryhodnosti fiktívneho príbehu páchateľ telefonuje pred obeťou s ošetrujúcim lekárom. Obeť pritom netuší, že ide len o spolupáchateľa, ktorý svoju rolu na druhej strane linky predstiera. Niekedy páchateľ obeti telefón odovzdá, a tá so spolupáchateľom v úlohe lekára komunikuje osobne. Keď vymyslený príbeh chytí obeť za srdce, príde na rad otázka požičania peňazí. Ak sa obeť nerozhodne požičať peniaze bez záruk, páchatelia sú aj na túto situáciu pripravení. Majú po ruke peniaze v inej mene, ktoré ako záruku odovzdajú za požičané eurá obeti. Pred očami obete vkladajú do pripravenej tašky balík peňazí. Pri sprevádzaní obete ju však nepozorovane pripravia často nielen o peniaze, ale aj o iné cennosti. Pripravení sú aj na možnosť, že obeť peniaze na pôžičku pri sebe nemá. Ochotne obeť odvezú k bankomatu, alebo aj do banky. "To, že ste sa stali obeťou podvodu alebo krádeže zistíte, až keď páchatelia dlhšie peniaze nevracajú a po kontrole obsahu tašky, ktorú vám nechali zistíte, že sú v nej iba nastrihané noviny."
K úsporám seniorov alebo k ich cennostiam sa páchatelia snažia dostať aj iným spôsobom. "Pred aj po sviatočnom čase dôchodcov kontaktujú pod zámienkou predaja rôzneho tovaru alebo s ponukou služieb. Keď im nič netušiaci dôchodca otvorí, ponúkajú mu na predaj kuchynský riad, vitamíny, deky. Inokedy sa vydávajú za rôznych pracovníkov a ponúkajú potravinovú pomoc alebo prichádzajú odpísať vodu, plyn, či elektriku," upozorňuje hovorca PPZ.
Ak dôjde ku kúpe ponúkaného tovaru, alebo ich presvedčia, že im prišli vrátiť preplatok za energie, vždy majú pri sebe vysokú hotovosť. Preto staršiu osobu požiadajú o jej rozmenenie. Pritom pozorujú, kde má odložené peniaze. Následne požiadajú o vodu, že sú smädní, alebo či môžu použiť toaletu. Pritom využijú chvíľkovú nepozornosť seniora a z bytu už odchádzajú s úsporami alebo cennými predmetmi. "Sú však aj prípady, keď starších ľudí páchateľ kontaktoval pod zámienkou hlásania Božieho slova. Obeť navštevoval dlhodobo a získal si jej dôveru. Nakoniec páchateľ podvodom pripravil dôverčivého dôchodcu o nehnuteľný majetok," dodal Slivka.
Zdroj: TASR



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies