Senát rokuje o Berlusconiho budúcnosti

NETKY.SK • 9 September 2013, 14:06 • 2 min
Senát rokuje o Berlusconiho budúcnosti

RÍM - Špeciálna parlamentná komisia rokuje v pondelok o zbavení, či nezbavení bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho kresla v Senáte potom, ako ho súd uznal vinným z daňového podvodu.

slovakia

left justify in out

Taliansky 76-ročný miliardár Berlusconi pohrozil, že v takom prípade zvrhne vládu premiéra Enrica Lettu. Politický chaos v Taliansku by mohol závažne poškodiť ekonomiku krajiny, varoval v nedeľu premiér. V komisii je 23 zástupcov hlavných politických strán a väčšinu v nej majú Berlusconiho odporcovia. Podľa predpokladov 14 z nich by volilo za jeho vylúčenie.

Strana Ľud slobody (PDL) mediálneho magnáta Berlusconiho vstúpila do neobvyklej pravicovo-ľavicovej koalície s Lettovou Demokratickou stranou (PD) v apríli v snahe ukončiť patovú situáciu spôsobenú nejednoznačným výsledkom februárových parlamentných volieb.

Snaha Silvia Berlusconiho podržať si poslanecké kreslo napriek tomu, že ho súd uznal vinným z daňového podvodu, je v novodobej histórii bezprecedentná. Politici zvyčajne rezignujú ešte predtým, ako sa prípad dostane na súd. Prinášame niekoľko prípadov za posledné desaťročie.

Belgicko 
Premiér Yves Leterme sa dostal v marci 2008 k moci a krátky čas nato musel rezignovať pre podozrenie, že robil nátlak na súdnictvo pre záchranu banky Fortis. Vrátil sa ako minister zahraničia vo vláde premiéra Hermana Van Rompuya, no krátko po začatí vyšetrovania v roku 2009 opäť odišiel. 

Chorvátsko 
Ivo Sanader rezignoval v roku 2009 pre obvinenia z podvodu z postu premiéra. Chorvátsko ho vydalo do Rakúska, kde ho obvinili a uväznili. Ukázalo sa, že Sanader bral úplatky vo výške miliónov eur z maďarskej energetickej spoločnosti MOL a rakúskej banky Bank Austria a je odsúdený na 10 rokov väzenia. V roku 2013 čelí ďalším obvineniam z korupcie. 

Česká republika 
Premiér Petr Nečas musel v júni 2013 odstúpiť následkom škandálu súvisiaceho s korupciou a zneužitím právomocí, do ktorých bola zapojená jeho poradkyňa a milenka. Prokurátori uviedli, že nepodajú žalobu. 

Fínsko 
Premiér Matti Vanhanen v roku 2010 rezignoval a odstúpil z čela svojej strany ako uviedol, pre zdravotné dôvody. Existuje však podozrenie, že spoločnosť, ktorej predsedal, ilegálne financovala v roku 2006 jeho prezidentskú kampaň. V roku 2011 parlament rozhodol o ďalšom vyšetrovaní prípadu. 

Nemecko 
Prezident Christian Wulff vo februári 2012 odstúpil potom, ako mu poslanci pre podozrenie z korupcie zrušili imunitu. Wulff bol obvinený, že si nechal platiť hotelovú izbu filmovým producentom za podporu filmového projektu. Súdny proces sa má začať v novembri. 

Litva 
Rolandas Paksas bol zvolený v roku 2003 za prezidenta, o 15 mesiacov nato musel pre porušenie ústavy odísť. Litovské občianstvo udelil svojmu najväčšiemu sponzorovi, podnikateľovi ruského pôvodu. V roku 2009 ho zvolili za poslanca v Európskom parlamente. 

Poľsko 
Ľavicový premiér Leszek Miller rezignoval v roku 2004 pre obvinenia z korupcie, vzdal sa aj vedenia svojej sociálnodemokratickej strany. V roku 2012 ho opätovne zvolili do čela strany. 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies