Sekvenovali genóm mamuta srstnatého

NETKY.SK • 24 Apríl 2015, 12:12 • 2 min
Sekvenovali genóm mamuta srstnatého

BRATISLAVA - Medzinárodnému tímu vedcov na čele s Lovem Dalénom zo Švédskeho prírodovedného múzea v Štokholme sa podarilo sekvenovať kompletný genóm mamuta srstnatého (Mammuthus primigenius). Svoju štúdiu publikovali v časopise Current Biology.

slovakia

left justify in out

Dalén a jeho kolegovia sekvenovali genóm mamutov, aby získali viac informácií o príčinách vyhynutia tohto druhu, ktorého poslední zástupcovia žili pred 4000 rokmi na Wranglerovom ostrove v dnešnom Rusku. Vedci preto porovnali DNA jedného z posledných mamutov s jedincom, ktorý žil pred 45-tisíc rokmi. Výsledky štúdie dokazujú, že populácia na Wranglerovom ostrove bola taká malá, že počas posledných 5000 rokov jej existencie dochádzalo k príbuzenskému kríženiu. Vedci však nedokážu s istotou povedať, či bol práve toto dôvod alebo jeden z dôvodov vyhynutia mamutov, pretože príbuzenské kríženie nemusí mať vždy iba negatívne dôsledky. Odborníci taktiež zistili, že pred 300-tisíc rokmi došlo k výraznému úbytku mamutov, pričom pravdepodobnou príčinou boli klimatické zmeny.


Dalén v rozhovore pre BBC News uviedol, že táto štúdia by mohla pomôcť iným vedcom, ktorí sa snažia znova oživiť mamuty. "V princípe by bolo úžasné vidieť živého mamuta a môcť pozorovať, ako sa správa a pohybuje. Ale radšej by som bol, keby sa tak nestalo. Mohlo by to viesť k utrpeniu sloních samíc, ktoré by museli vynosiť mamutie embryo, a to by nebolo eticky ospravedlniteľné," vyhlásil Dalén s tým, že on ani jeho kolegovia sa preto o to nebudú pokúšať. Oživiť mamuty si však dala za cieľ organizácia Long Now Foundation sídliaca v San Franciscu, ktorej predstavitelia by chceli použiť mamutie gény, ktoré by umožnili slonom ázijským (Elephas maximus) žiť aj v chladnejších podmienkach. Nadácia preto podporuje vedecký tím na Harvardovej univerzite, ktorý implantuje mamutie gény do sloních buniek. Vedci dúfajú, že sa im podarí vyprodukovať mamutie červené krvinky, aby zistili, koľko kyslíka dokážu naviazať. Predstavitelia Long Now Foundation uviedli, že by chceli začať s pokusmi o vyklonovanie mamuta v roku 2018.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies