Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. jan. 2023Emil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Nový šéf Sociálnej poisťovne Juraj Káčer.
Nový šéf Sociálnej poisťovne Juraj Káčer.
09.09.2020 17:06 Domov
REPORTÁŽ: Šéfom Sociálnej poisťovne bude bývalý viceprimátor Bratislavy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.09.2020 17:06 Domov

REPORTÁŽ: Šéfom Sociálnej poisťovne bude bývalý viceprimátor BratislavyNovým generálnym riaditeľom Sociálnej poisťovne (SP) sa po odvolaní Ľubomíra Vážneho stane Juraj Káčer, bývalý viceprimátor Bratislavy.


Bratislava - Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) chce, aby z poisťovne bývalý viceprimátor urobil modernú proklientsky orientovanú inštitúciu.

 

Nový riaditeľ pripomenul, že v novej funkcii sa nechce riadiť politikou či emóciami, ale faktami. Krajniak je presvedčený, že na odvolanie Vážneho boli splnené dôvody.

 

 

Podhodnotené výdavky

Za najdôležitejší dôvod odvolania Krajniak považuje porušovanie zákona o finančnej kontrole. "Niekoľkokrát sa stalo, že do parlamentu išiel návrh rozpočtu SP s výdavkami, o ktorých doterajší riaditeľ vedel, že sú podhodnotené. Tretím dôvodom je, že je zadokumentovaných viacero prípadov, keď SP nevydávala v prípade súbehu otcovskej dovolenky a pracovného pomeru rozhodnutie o tom, že takýto nárok zamieta, ale poslala iba oznámenie,“ povedal Krajniak.

 

Mal priestor

Dodal, že žiadatelia sa museli súdiť horším spôsobom, pretože nemali správne rozhodnutie. Následne sa to podľa neho ex post upravovalo. Vláda sa v návrhu na odvolanie Vážneho opiera aj o rozhodnutie Ústavného súdu SR z minulosti, keď bol odvolaný Dušan Muňko. "Pán Vážny dostal priestor na vyjadrenie, aj ho využil, a vláda dostala aj stanovisko pána Vážneho, aby mohla zvážiť, či sú dôvody na odvolanie dostatočné. Vláda sa rozhodla, že áno," zdôraznil minister. Odvolanie Vážneho kritizoval šéf strany SMER-SD Robert Fico.

 

 

Chce modernizáciu

SP by sa mala podľa neho zmodernizovať. "Očakávam, že bude zodpovedať štandardom, v akých v 21. storočí fungujeme. SP by mala byť modernou inštitúciou a pán Káčer je pre mňa manažérom, ktorý na každom svojom doterajšom pôsobisku ukázal, že v priebehu veľmi krátkeho času dokázal nastaviť inštitúcie na nové fungovanie, a toto od neho očakávam aj v SP," vysvetlil šéf rezortu práce a sociálnych vecí.

 

Skončiť zaostávanie

Do dvoch rokov by mal vyriešiť problém so zaostávaním napr. pri vyplácaní dávok. "V SP je 47 rôznych informačných systémov a pokiaľ tento problém nevyriešime, SP nebude vedieť pomáhať klientom rýchlejšie a užívateľsky komfortnejšie," je presvedčený nominant hnutia Sme rodina.

 

 

Káčer sa nazdáva, že SP je v súčasnosti v zlom období. "Na jednej strane klesá výber poistného, na druhej strane je tlak na výplatu dávok. Nemám čarovný prútik, 'zajtra' nebude všetko inak, ale môžem sľúbiť, že sa do svojej funkcie naplno pustím a budem sa snažiť, aby v krátkom čase bolo vidno aj výsledky," vysvetlil Káčer.reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Michal Albert

Foto:  TASR/Dano Veselský/Netky/Maroš Bednár/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok