Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. máj. 2023Petrana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič
21.06.2016 18:08 Domov
Šefčovič: Letecká doprava je globálny fenomén, preto vyžaduje globálny prístup
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.06.2016 18:08 Domov

Šefčovič: Letecká doprava je globálny fenomén, preto vyžaduje globálny prístupBRATISLAVA – Letecká doprava je globálny fenomén a preto vyžaduje aj globálny prístup, povedal podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.


"Už samotná existencia solárneho lietadla dokumentuje rozmer, aký získavajú nové technológie v praxi. Zdá sa, že nič nie je nemožné." Šefčovič sa dnes počas letu videokonferenčne spojil s pilotom lietadla a zároveň autorom myšlienky a priekopníkom nových technológií Bertrandom Piccardom. TASR o tom informoval vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

 

V pondelok (20.6.) v ranných hodinách vyštartovalo z Letiska Johna F. Kennedyho v New Yorku solárne lietadlo SolarImpulse na svoj prvý historický prelet cez Atlantický oceán. Lietadlo je výlučne poháňané slnečnou energiou. Pristátie je naplánované po 90 až 110 hodinách letu v španielskej Seville.

 

"Letecká doprava je silným hnacím motorom hospodárskeho rastu, zamestnanosti, obchodu a mobility v Európskej únii a zohráva kľúčovú úlohu v hospodárstve EÚ. Toto odvetvie zamestnáva v EÚ takmer dva milióny osôb a európskemu hospodárstvu každoročne prináša 110 miliárd eur," uviedol Králik. Ďalej povedal, že liberalizácia vnútorného trhu leteckej dopravy a výrazný rast dopytu po leteckej doprave v rámci EÚ a na celom svete v priebehu posledných 20 rokov vyústili do významného rozvoja európskeho odvetvia leteckej dopravy. Odvetvie leteckej dopravy v Európe v roku 2035 dosiahne podľa prognóz úroveň 14,4 milióna letov, čo je o 50 percent viac ako v roku 2012.

 

Podľa jeho ďalších slov letecká doprava tiež zohráva kľúčovú úlohu v boji proti globálnemu otepľovaniu, nakoľko predstavuje dve percentá celosvetových emisií CO2. Letecký priemysel je preto sústavne vystavený požiadavkám na rýchle, avšak dlhodobé riešenie znižovania emisií a prispeniu k cieľom Parížskej dohody – udržať globálne otepľovanie pod úrovňou dva stupne Celzia.

 

"Inovatívne myšlienky sa dostávajú do praxe vďaka odvážnym a nekonvenčným ľuďom. Využívanie obnoviteľných zdrojov, akým je aj slnečná energia, patrí k základným pilierom Energetickej únie, a to nielen pre zvyšovanie ich podielu na energetickom mixe danej krajiny, ale aj pre plnenie našich cieľov v znižovaní emisií CO2, plnenie našich európskych, ale aj medzinárodných záväzkov v oblasti globálneho otepľovania, ako aj znižovania našej závislostí od fosílnych palív," uviedol Šefčovič.

 

"V súlade so stratégiou v oblasti letectva pre Európu, prijatou v decembri minulého roka, je cieľom Európskej únie podporiť potenciál odvetvia leteckej dopravy, aby využilo výhody rýchlo sa meniacej a rozvíjajúcej sa svetovej ekonomiky, ako aj pokroku v oblastiach inovácií, digitálnych technológií a investícií," uviedol Králik.

 

 

 

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok