Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jan. 2021Gejza
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
07.10.2010 11:35 Zaujímavosti
SE predali distribučkám elektrinu o 2,9 eura/MWh lacnejšie ako vlani
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.10.2010 11:35 Zaujímavosti

SE predali distribučkám elektrinu o 2,9 eura/MWh lacnejšie ako vlani
Slovenské elektrárne (SE) predali distribučným spoločnostiam elektrinu na budúci rok o 2,9 eura za megawatthodinu (MWh) lacnejšie ako v minulom roku. TASR o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Jana Burdová.
      Vládny kabinet v stredu schválil nariadenie vlády, podľa ktorého sa do koncovej ceny elektrickej energie od 1. januára 2011 bude započítavať aj odvod pre Národný jadrový fond (NJF) na krytie nákladov tzv. historického deficitu záverečnej časti jadrovej energetiky.
      "Pri predpoklade, že sa výrazne nezmenia ostatné položky, ako napríklad distribučné poplatky či systémové náklady, odvod domácnosti ani malé podniky nepocítia. Naša časť na výške koncovej ceny elektriny pre domácnosti a malé podniky klesá," zdôraznila Burdová.
      Slovenské elektrárne vychádzajú pri stanovovaní veľkoobchodnej ceny elektriny z vývoja na trhu a za posledné dva roky znížili cenu o približne 20 %. Tento vývoj spolu s úsilím zvýšiť svoju efektívnosť vytvorili podľa hovorkyne podmienky na to, aby mohli SE ústretovo reagovať na požiadavky zainteresovaných strán zabezpečiť stabilitu cien v období krízy. "Očakávame, že aj ostatní prevádzkovatelia, napríklad distribučné spoločnosti, prispejú rovnakým prístupom k snahe nezvýšiť cenu pre domácnosti a malé a stredné podniky," podčiarkla Burdová.
      Koncová cena elektriny pre podniky sa stanovuje na voľnom trhu. Slovenské elektrárne podľa hovorkyne predpokladajú, že ani pre tento segment nebude cena výrazne navýšená.
      Stanovená výška efektívnej sadzby odvodu na rok 2011 pre prevádzkovateľa prenosovej sústavy za MWh elektriny prepravenej prenosovou sústavou a dodanej koncovým odberateľom bude podľa schváleného nariadenia predstavovať 3 eurá. Ministerstvo hospodárstva odhaduje, že to spôsobí zvýšenie ceny elektriny v roku 2011 o 0,003 eura za kilowatthodinu (kWh). Odvod sa má odvádzať prevádzkovateľom prenosovej sústavy. Predpokladá sa, že v budúcom roku dosiahne celkovú výšku 70 miliónov eur.

Zdroj: TASRreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok