Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Saudskoarabský kráľ Salmán
Saudskoarabský kráľ Salmán
20.11.2018 06:42 Zahraničie
Saudskoarabský kráľ stojí za svojím synom, napriek pobúreniu z vraždy novinára
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.11.2018 06:42 Zahraničie

Saudskoarabský kráľ stojí za svojím synom, napriek pobúreniu z vraždy novináraRIJÁD/PARÍŽ - Saudskoarabský kráľ Salmán sa v pondelok postavil za korunného princa a zahrnul chválou súdnictvo monarchie.


Išlo o jeho prvé verejné vyjadrenia od vraždy kritického novinára Džamála Chášukdžího, ktorá vrhla kráľovstvo do jednej z jeho najhorších kríz.

 

Prokurátor minulý týždeň očistil meno korunného princa Muhammada bin Salmána, kráľovho syna, keď vyhlásil, že sa nijako nepodieľal na vražde novinára na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule 2. októbra - avšak americká Ústredná spravodajská služba (CIA) údajne dospela k záveru, že vraždu nariadil práve korunný princ.

 

Korunný princ Muhammad bin Salmán (vľavo)

Zdroj: SITA

 

Prokurátor žiada tresty smrti pre päť mužov, oznámil aj obžalobu 11 ľudí a dodal, že v súvislosti s vraždou je vo väzbe 21 osôb.

"Kráľovstvo bolo založené na islamských princípoch spravodlivosti a rovnosti a sme hrdí na úsilie súdnictva aj prokuratúry," povedal 82-ročný kráľ Salmán v každoročnom prejave pred radou Šúrá, čo je najvyšší poradný orgán panovníka. "Zabezpečíme, aby sa táto krajina nikdy neodchýlila od uplatňovania Božieho zákona bez rozdielu (pôvodu a postavenia ľudí)," dodal kráľ, ale v príhovore nespomenul konkrétne vraždu novinára denníka Washington Post.

 

Saudskoarabský kráľ Salmán

Zdroj: SITA

 

V Saudskej Arábii, absolútnej monarchii, má jedine kráľ právomoc odstaviť korunného princa, ale už viackrát naznačil, že nemá v úmysle to urobiť. A práve korunný princ Muhammad čelí celosvetovej intenzívnej kritike za vraždu Chášukdžího.

 

Kráľ v prejave ocenil svojho syna za program ekonomických reforiem, ktorých cieľom je zvýšiť zamestnanosť rýchlo pribúdajúceho mladého obyvateľstva a pripraviť kráľovstvo na existenciu po skončení ropnej éry.

 

Zdroj: SITA

 

Televízia al-Arabíja, vlastnená Saudskou Arábiou, informovala, že korunný princ sa zúčastní na blížiacom summite lídrov zo skupiny krajín G20 v Argentíne koncom mesiaca a bude to jeho prvá zahraničná cesta po vražde. Princ sa na dvojdňovom summite 30. novembra a 1. decembra stretne tvárou v tvár so svetovými lídrami z Turecka - ktoré stupňuje nátlak na kráľovstvo - zo Spojených štátov a ďalších európskych krajín.

 

Podľa tureckých predstaviteľov zvukové nahrávky zachytávajú, že saudskoarabské komando brutálne udusilo alebo zaškrtilo Chášukdžího hneď po jeho príchode na konzulát a telo rozštvrtilo.

 

Francúzsko plánuje zaviesť sankcie proti Saudskej Arábii za vraždu novinára Chášukdžího. V pondelok večer to oznámil francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian. Francúzsko koná v zhode s Nemeckom a "my sa z našej strany veľmi rýchlo rozhodneme o určitom počte sankcií", povedal minister pre rozhlasovú stanicu Europe 1.

 

Nemecko zavádza zákaz vstupu pre 18 saudskoarabských občanov, ktorí sú spájaní s vraždou novinára. Le Drian dodal, že okrem zavedenia sankcií Francúzi žiadajú, aby "bola odhalená celá pravda o tom, čo sa stalo Chášukdžímu".

 

Saudská Arábia je jedným z najdôležitejších zákazníkov francúzskeho zbrojárskeho priemyslu. Kráľovstvo vlani nakúpilo od Francúzska zbrane za 1,38 miliardy eur.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR, netky IK

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok