SaS: Zamestnávanie známych vo verejnej správe nevymyslel Jahnátek

NETKY.SK • 26 September 2013, 16:05 • 2 min
SaS: Zamestnávanie známych vo verejnej správe nevymyslel Jahnátek

BRATISLAVA - Najímanie zamestnancov do verejnej správy na základe príslušnosti k rodine, krčme, obci, sídlisku, školskej triede, strane alebo krúžku hráčov mariáša má na Slovensku dlhú tradíciu a nie je v žiadnom prípade vynálezom ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka.

slovakia

left justify in out

Tvrdí to predseda SaS Richard Sulík v reakcii na medializované informácie, podľa ktorých Jahnátek na svojom ministerstve zamestnal viacerých známych. „Minister Jahnátek len reprodukuje tie vzorce správania sa, ktoré sú mu bytostne blízke a cíti sa v nich ako platný člen klanovej spoločnosti. Spoločnosti, ktorá nad rovnosť pred zákonom, nad rovnosť v šanciach kladie protekciu a rodinkárstvo. Aj preto táto republika v mnohých smeroch takto jahnátkovsky nepekne vyzerá," vyhlásil Sulík.

Denník Sme napísal, že byť príbuzným, kamarátom či rodákom Ľubomíra Jahnátka z obce Komjatice výrazne zvyšuje šance dotyčného dostať dobré miesto na ministerstve pôdohospodárstva. Odkedy je Jahnátek ministrom, vedúce miesta získali jeho synovec Lukáš Peško a neter Petra Bohunová. Syn ministrovej sestry má na starosti kontrolu eurofondových projektov v Bratislavskom kraji a neter šéfuje oddeleniu prevádzky a registratúry. Podozrenia z rodinkárstva a protekcionizmu sú však podľa denníka širšie a viažu sa na štvortisícovú obec Komjatice (okres Nové Zámky), odkiaľ minister pochádza. Komjatičanom je aj bývalý colník Marek Gocník, ktorý sa za Jahnátka stal šéfom útvaru implementácie programov regionálneho rozvoja, teda eurofondov. Vláda ho vymenovala aj na ďalšie vplyvné miesto, je členom Rady Slovenského pozemkového fondu, ktorý spravuje obrovské majetky. Gocník sa u Jahnátka už raz zamestnal ako šéf odboru, keď bol ministrom hospodárstva. Ďalším Komjatičanom vo vysokej funkcii je Ľudovít Koppan. Po Jahnátkovom nástupe prevzal vedenie sekcie kontroly a vládneho auditu. Aj on sa už Jahnátkovi osvedčil za predchádzajúceho ministrovania (2006 - 2010), keď šéfoval oddeleniu kontroly. 

Jahnátek podľa katastra v Komjaticiach stále vlastní nehnuteľnosti. Jeho brat Július je miestnym poslancom za Smer. Komjatický Smer vedie Karin Jaššová, ktorá je aj okresnou podpredsedníčkou strany. Keď bol Jahnátek ministrom hospodárstva, pracovala tam ako šéfka odboru strategických investícií. Jaššovej manžel je miestnym poslancom za Smer. Na ministerstve pôdohospodárstva teraz pracuje Jaššovej švagor a v úradnom telefónnom zozname je aj ďalší muž, ktorý má nie veľmi bežné priezvisko Jaššo. Na otázku, čím si vysvetľuje nárast počtu ľudí z Komjatíc po svojom nástupe, či títo zamestanci prešli výberovým konaním a koľkí ďalší uchádzači s nimi súperili o miesto, Jahnátek odpovedal, že odmieta špekulovať o zvýhodňovaní obyvateľov Komjatíc pri zamestnávaní. V zozname ministerstva boli donedávna aj Ľudovít a Michal Gráfovci. Ich krstným otcom je Jahnátek, ktorý býva rovnako ako oni v Nitrianskych Hrnčiarovciach. Ministerstvo ich po otázkach Sme zo zoznamu vymazalo a odpísalo, že iba „poskytli krátkodobú dvojtýždňovú výpomoc v oblasti administrácie dokladov a spracovania dokumentácie operačných programov z dôvodu čerpania letných dovoleniek stálych zamestnancov úradu“. V tlačovom odbore u Jahnátka sa po voľbách zamestnala aj Andrea Halászová – sestra Jany Halászovej, ktorú Plus 7 dní odfotil pri družnej rozlúčke s premiérom Robertom Ficom zo Smeru.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies