SaS: Výchova k demokracii musí ísť ďalej ako len po návštevy lágrov

NETKY.SK • 22 Júl 2016, 15:03 • 2 min
SaS: Výchova k demokracii musí ísť ďalej ako len po návštevy lágrov

BRATISLAVA - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) víta požiadavku Politických väzňov - Zväzu protikomunistického odboja, aby sa súčasťou vzdelávacieho procesu stali aj návštevy pamätných miest na zločiny komunistického režimu a zriadilo sa múzeum obetí komunizmu.

slovakia

left justify in out

Aentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková. Podľa SaS však nestačia iba návštevy koncentračných táborov, komunistických lágrov a pamätných miest. "Výchova mladých ľudí k hodnotám demokracie a ľudských práv sa musí dostať hlbšie do procesu vzdelávania, čo kladie osobitné požiadavky na kvalitu osnov a schopnosti učiteľov. V opačnom prípade stroskotá na formalizme a donucovaní, ktoré vyvoláva v mladých ľuďoch odpor," cituje tlačová správa poslanca Národnej rady (NR) SR za SaS Branislava Gröhlinga.


Gröhling upozorňuje, že pre "demokratický vývoj slovenskej spoločnosti je nevyhnutné, aby zvlášť mladá generácia poznala neblahé dôsledky totalitných ideológií a zároveň dokázala včas rozpoznať v rétorike politikov a v programoch politických strán prvky, ktoré k diktatúram vedú". Poslanec NR SR za SaS dodáva, že mnohí učitelia upozorňujú na kriticky sa zvyšujúci počet žiakov s obmedzenou schopnosťou tolerovať inakosť, náchylných prikláňať sa k extrémnym riešeniam a vnímajúcich svet cez konšpiračné teórie.


Organizácia Politickí väzni - Zväz protikomunistického odboja 29. júna adresovala list predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi (SNS), v ktorom berú na vedomie jeho návrh, aby sa návštevy koncentračných táborov a viac informácií o holokauste stali súčasťou vzdelávacieho procesu na slovenských školách. Poukazujú však na skutočnosť, že v roku 1996 prijala Národná rada SR zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému, ktorým sa spoločnosť mala vyrovnať s totalitným komunistickým režimom.

 

"Od nástupu komunistov k moci v bývalom Česko-Slovensku evidujeme 250-tisíc politických väzňov. Popravených bolo 241 osôb a 400 osôb bolo zastrelených na úteku cez Železnú oponu. Členovia organizácií politických väzňov počas organizovaných stretnutí so študentmi v školách s prekvapením berú na vedomie absolútnu neznalosť mládeže o tomto období našich dejín. So znepokojením pozorujeme nárast ľavičiarskeho extrémizmu tolerovaného spoločnosťou. Šíri sa nielen odhaľovaním pamätníkov kontroverzným pohlavárom totalitného komunistického režimu, ale aj z televíznych obrazoviek a dokonca aj prostredníctvom niektorých ústavných činiteľov," píšu okrem iného predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi.

 

V liste zverejnenom v plnom znení na webstránke organizácie Politickí väzni - Zväz protikomunistického odboja na - https://www.pv-zpko.sk/2016/07/list-andrejovi-dankovi-predsedovi-nrsr/#more-602 konkrétne predsedu parlamentu žiadajú, aby sa pričinil o to, aby sa súčasťou vzdelávacieho procesu stali povinné návštevy pamätných miest na zločiny komunistického režimu.

 

Ďalej požadujú, aby sa zriadilo v leopoldovskej väznici múzeum obetí komunizmu a aby sa jeho návšteva stala povinnou súčasťou vzdelávania mládeže. "Na Slovensku boli po druhej svetovej vojne zriadené koncentračné tábory na internáciu osôb nepohodlných pre komunistický režim. Išlo predovšetkým o kňazov a rehoľníkov. Boli ich tisíce. Aj tieto miesta by mali slúžiť na výchovu našich detí, lebo sú úzko späté s našou identitou, duchovným odkazom predkov a našou historickou pamäťou," dodávajú v liste.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies