Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. apr. 2021Rudolf
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
15.01.2013 08:43 Politika
SaS chce, aby vodiči s preukazom B mohli riadiť i motorky do 125 cm3
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.01.2013 08:43 Politika

SaS chce, aby vodiči s preukazom B mohli riadiť i motorky do 125 cm3SaS chce, aby vodiči s preukazom B mohli riadiť i motorky do 125 cm3 - Politika Vodiči s oprávnením riadiť osobné motorové vozidlo (vodičský preukaz skupiny B) majú od mája dostať možnosť riadiť aj ľahký motocykel s kubatúrou do 125 cm3 (A1). V novele zák


Vodiči s oprávnením riadiť osobné motorové vozidlo (vodičský preukaz skupiny B) majú od mája dostať možnosť riadiť aj ľahký motocykel s kubatúrou do 125 cm3 (A1). V novele zákona o cestnej premávke to navrhujú poslanci za SaS Juraj Droba a Martin Chren. Právnou normou sa bude parlament zaoberať na rokovaní, ktoré sa začne 29. januára.

V súčasnosti môžu vodiči s preukazom skupiny B riadiť motocykle s objemom do 50 cm3. Droba a Chren tvrdia, že nimi navrhované rozšírenie prinesie niekoľko výhod a žiadne nevýhody. "Výhodou je, že sa takýmto spôsobom podporí segment predaja ľahkých motocyklov. Máme príklad z Českej republiky, kde zaviedli takéto opatrenie novelou zákona o premávke na pozemných komunikáciách zo septembra 2011 s účinnosťou od 19. januára tohto roku. Už v októbri hlásili predajcovia nárast predaja tohto druhu motocyklov o 36 percent. Toto opatrenie teda pomôže podnikateľskému prostrediu," argumentujú opoziční poslanci.

Ďalšou výhodou je podľa nich to, že uprednostnenie tohto druhu dopravy uľahčí dopravnej zaťaženosti hlavne v mestách."Niektorí automobilisti najmä v teplejších ročných obdobiach uprednostňujú na krátke presuny skôr tento druh prepravy ako prepravu automobilom. Ľahké motocykle s uvedenou kubatúrou zaberajú menej miesta a tiež produkujú menej škodlivých emisií, dochádza teda k pozitívnym vplyvom aj na životné prostredie," uvádzajú Droba a Chren.

Tým, že vodičské oprávnenie skupiny B je možné získať až od určitého veku života, keď sa už predpokladá určitá osobnostná vyspelosť, ale aj zručnosť a znalosť dopravných predpisov, je podľa nich zabezpečené, že na uvedených druhoch motocyklov nebudú jazdiť vodiči príliš mladí či neskúsení. "Naopak, týmto opatrením sa docieli to, že ak sa oprávnený vodič automobilu rozhodne uprednostniť tento druh prepravy, je mu to umožnené bez zbytočných administratívnych či finančných nákladov. V navrhovanom zákone teda vidíme všestranný prínos," uvádzajú poslanci v dôvodovej správe.
Zdroj: TASR


reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok