Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. aug. 2020Vavrinec
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.04.2018 12:22 Ekonomika
Samosprávy môžu čerpať eurofondy na nízkouhlíkové stratégie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.04.2018 12:22 Ekonomika

Samosprávy môžu čerpať eurofondy na nízkouhlíkové stratégieBRATISLAVA – Slovenské mestá a obce, ako aj neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, sa môžu uchádzať o finančnú podporu na vypracovanie regionálnej a lokálnej nízkouhlíkovej stratégie. Z Operačného programu Kvalita životného prostredia je na to vyčlenených sedem miliónov eur.


"Stratégie môžu byť vypracované pre potreby obcí, miest, ale aj okresov, vyšších územných celkov, ako aj iných prirodzených regiónov," uviedol vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič.

Výzvu na podporu nízkouhlíkových stratégií vyhlásila energetická agentúra 6. apríla. „Výzva je otvorená, čo znamená, že žiadosti je možné predkladať priebežne. Prvé hodnotiace kolo bude uzatvorené na konci júna, ďalšie kolá budú uzatvárané v intervale troch mesiacov,“ dodal Jurikovič. Nenávratný finančný príspevok môže pokryť až 95 % z celkových oprávnených výdavkov. Výška podpory na projekt je od 10 tisíc do 300 tisíc eur, v závislosti od počtu obyvateľov obce alebo regiónu.

Súčasťou stratégií musí byť posúdenie stavu zásobovania všetkými dostupnými formami využiteľnej energie, vrátane energie používanej v doprave. „Stratégie musia byť spracované na obdobie minimálne piatich rokov,“ doplnil Jurikovič. „Zvýhodnené budú projekty, ktoré budú pokrývať aj riešenia pre inteligentné mestá, takzvané smart city, s dôrazom na oblasť energie, životného prostredia, mobilitu a budovy,“ dodala generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.
f"
Z regionálnych a lokálnych stratégií sa bude potom následne vychádzať pri príprave národnej nízkouhlíkovej stratégie. V podporených stratégiách žiadatelia musia opísať súčasný stav využívania energie a zároveň sa zaviazať, do akej miery počas piatich rokov znížia emisie skleníkových plynov, spotrebu energie a zvýšia využívanie obnoviteľných zdrojov energie v jednotlivých sektoroch.

Neoddeliteľnou súčasťou podporenej nízkouhlíkovej stratégie musí byť v prípadoch, ak je v lokalite systém centralizovaného zásobovania teplom, aj aktualizácia koncepcie rozvoja obce v oblasti tepelnej energetiky. „Keďže dopyt po využiteľnom teple klesá, koncepcia má stanoviť aj postup optimalizácie výroby a distribúcie tepla,“ uviedol Jurikovič.

Pre zníženie administratívnej záťaže žiadateľov, bude táto výzva k dispozícii v zjednodušenom režime. „Žiadosti vrátane príloh je možné predkladať plne elektronicky. Výrazne sa zjednodušilo aj predkladanie jednotlivých príloh,“ konštatoval Jurikovič.

Podpora vypracovania regionálnych a lokálnych nízkouhlíkových stratégií je predmetom 39. výzvy na predkladanie žiadostí o príspevok z Operačného programu Kvalita životného prostredia.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok