Sagan vyhral štvrtýkrát bodovaciu súťaž vo Švajčiarsku

NETKY.SK • 23 Jún 2014, 07:38 • 2 min

SAAS-FEE - Slovenský cyklista Peter Sagan sa stal štvrtýkrát po sebe víťazom bodovacej súťaže na pretekoch Okolo Švajčiarska. Definitívne biely dres s červenými bodmi získal jazdec tímu Cannondale na tradičnom prípravnom podujatí pred Tour de France vďaka zisku 88 bodov a zopakoval svoje úspechy z rokov 2011, 2012 a 2013. Sagan bol v bodovacej súťaži vo Švajčiarsku suverénny, dres si obliekol po druhej etape a potom počas týždňa ho už nepustil z rúk.

V nedeľňajšej horskej etape do Saas-Fee (157 km) skončil Sagan na 88. mieste s mankom 32:39 min na víťazného Ruia Costu. Jeho náskok v bodovacej súťaži bol však pred etapou taký veľký, že mu stačilo v nedeľu už len prísť do cieľa. Druhého Baukeho Mollemu zdolal o 42 bodov. V celkovom poradí obsadil Sagan 68. miesto. Martin Velits prišiel v nedeľu do cieľa v rovnakej skupine ako jeho krajan na 80. priečke a celkovo skončil 117.

Víťazom nedeľňajšej etapy sa stal Portugalčan Rui Alberto Faria Da Costa z tímu Lampre-Merida. Vďaka úspechu trati z Martigny do Saas-Fee dosiahol aj celkový triumf na 78. ročníku týchto tradičných cyklistických pretekov. Ide o jeho tretí úspech v krajine "helvétskeho kríža" po sebe, čo sa dosiaľ nepodarilo nijakému cyklistovi. Druhú priečku so 14-sekundovým odstupom obsadil v nedeľu Holanďan Bauke Mollema z Belkinu, tretí bol s mankom 24 s na víťaza v cieli domáci Mathias Frank zo zoskupenia IAM Cycling. V celkovom poradí je Frank druhý a Mollema tretí. Nemec Tony Martin, ktorý mal pred záverečnou etapou ako líder podujatia vyše minútový náskok na Da Costu, skončil celkovo štvrtý.

Okolo Švajčiarska - výsledky:
9. etapa (Martigny - Saas-Fee, 157 km): 1. Rui Alberto Faria Da Costa (Portug.) Lampre-Merida 4:13:14 h, 2. Bauke Mollema (Hol.) Belkin +14 s, 3. Mathias Frank (Švaj.) IAM Cycling +24, 4. Steve Morabito (Švaj.) BMC +47, 5. Oliver Zaugg (Švaj.) Tinkoff-Saxo +47, 6. André Cardoso (Portug.) +1:28 min, ... 80. Martin Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step, 88. Peter Sagan (SR) Cannondale obaja +32:39

Konečné poradie po 9. etape: 1. Rui Alberto Faria Da Costa (Portug.) Lampre-Merida 33:08:35 h, 2. Mathias Frank (Švaj.) IAM Cycling +33 s, 3. Bauke Mollema (Hol.) Belkin +50, 4. Tony Martin (Nem.) Omega Pharma - Quick-Step +1:13 min, 5. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Shimano +2:04, 6. Steve Morabito (Švaj.) BMC +2:47, ... 68. Peter Sagan (SR) Cannondale +50:06, 117. Martin Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step +1:50:46

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) 88, 2. Bauke Mollema (Hol.) 46, 3. Rui Costa (Portug.) 42