Sagan obhájil štvrtýkrát po sebe zelený dres

NETKY.SK • 27 Júl 2015, 06:42 • 2 min

PARÍŽ - Brit Chris Froome sa stal víťazom 102. ročníka cyklistických pretekov Tour de France, Peter Sagan zasa ovládol štvrtýkrát po sebe bodovaciu súťaž o zelený dres. Záverečnú 21. etapu zo Sévres do Paríža na Elyzejské polia (109,5 km) vyhral v nedeľu André Greipel pred Bryanom Coquardom a Alexandrom Kristoffom. Peter Sagan skončil na 7. priečke.

Froome ovládol najslávnejšie cyklistické preteky vo svete druhýkrát v kariére. Prvýkrát ho pod Víťazným oblúkom dekorovali pred dvoma rokmi. Rodák z kenského Nairobi sa zároveň na 102. ročníku stal aj najlepším vrchárom. V konečnom účtovaní má pred Nairom Quintanom náskok 1:12 min, tretí Alejandro Valverde zaostal o 5:25 min. Vlaňajší víťaz Vincenzo Nibali obsadil 4. priečku s odstupom 8:36 min a najlepší muž nedávneho Giro d´Italia Alberto Contador je piaty (+9:48). Súťaž tímov vyhral Movistar, najlepším mladým jazdcom do 25 rokov sa stal Nairo Quintana, najbojovnejším Romain Bardet.

Peter Sagan dosiahol štvrté víťazstvo v bodovacej súťaži. Zelený dres mu obliekli pri všetkých štyroch účastiach na Tour. Súťaž vypisujú od roku 1953. Rekordérom je Erik Zabel, ktorý vyhral šesťkrát v rade v rokoch 1996 až 2001. Sagan sa vyrovnal na druhom mieste historickej bilancie Seanovi Kellymu. Trikrát bodovaciu súťaž ovládli Jan Janssen, Eddy Merckx, Freddy Maertens a Robbie McEwen. "Som rád, že som opäť získal zelený dres. Tento rok som mal inú úlohu ako v minulých ročníkoch. Teším sa, že sa mi ho podarilo obhájiť. Tour hodnotím len veľmi dobre. Dopadla nad všetky moje očakávania. Mal som aj šťastie, že sa mi podarilo dostať do únikov. Často sa to v úvodoch etáp melie, niekto odskočí, potom ho dostihne pelotón. Skutočne tam treba mať aj šťastie. Tento rok bola Tour de France veľmi náročná. Na Tour som štartoval štvrtýkrát a ťažší ročník ako tento som nezažil. Snažil som sa podávať čo najlepšie výkony. Každý rok je zisk zeleného dresu niečím výnimočný, iný. Tentoraz som oň od začiatku bojoval s Andrém Greipelom, napokon som bitku vyhral," povedal v rozhovoroch pre RTVS Peter Sagan, ktorý obsadil celkovo 46. priečku. V hodnotení súťaže jazdcov do 25 rokov skončil šiesty.

Tím Sky nastúpil na záverečnú etapu v špeciálnych dresoch, okrem čiernej na nich bola aj žltá farba na oslavu víťazstva Frooma. Od Medzinárodnej cyklistickej únie dostalo družstvo špeciálne povolenie. Froome vybojoval pre Veľkú Britániu tretí triumf v histórii, v štatistike sa jeho krajina vyrovnala USA. Vedie Francúzsko (36 víťazstiev) pred Belgickom (18), Španielskom (12), Talianskom (10) a Luxemburskom (5). Froome je po Sylvérovi Maesovi (1930), Ginovi Bartalim (1938 a 1948), Faustovi Coppim (1949 a 1952), Federicovi Bahamontesovi (1959) a Eddym Merckxovi šiestym víťazom žltého i bodkovaného dresu v jednom ročníku. Aj pred dvoma rokmi vyhral celkovú klasifikáciu pred Quintanom, vtedy to však bolo s oveľa výraznejším náskokom. Pred záverečnou etapou viedol o 5:03 min, v Paríži s kolegami z tímu oslavoval a celkový rozdiel bol 4:20 min. Súťaž vrchárov z Britov zatiaľ vyhral len Robert Millar v roku 1984. "Je to úžasné, že mám žltý dres. Tri týždne som čelil veľkému množstvu výziev a útokov od súperov. Musím povedať veľké ďakujem mojim tímovým kolegom za ich úžasnú prácu, ktorú odvádzali v posledných týždňoch. Aj vďaka nim a ich prínosu som vybojoval tento úspech. Ak vyhráte Tour raz, je to ako sen. Druhé víťazstvo je niečo, čo som si nevedel ani vo sne predstaviť," skonštatoval Chris Froome.

Do Paríža prišlo 160 jazdcov, čo je druhý najnižší počet od roku 2010. Menej cyklistov videlo cieľ len v roku 2012 (155). Nedeľňajšiu etapu výrazne ovplyvnilo počasie. Vzhľadom na dážď sa všetkým jazdcom počítal do celkového poradia čas pri prvom prejazde cieľom na Elyzejských poliach. Následne sa bojovalo už len o umiestnenie v etape. Pred nájazdom na desať okruhov v okolí Elyzejských polí to bola predovšetkým oslava najlepších na 102. ročníku. Nechýbalo ani šampanské. Froomovi kolegovia nastúpili v špeciálnych čierno-žltých dresoch, Sagan mal zasa svoj čierny bicykel doplnený o zelené farby. Pelotón priviedol do Paríža po mokrých cestách tím Sky. Poslednú horskú prémiu pretekov na 10,5. km etapy vyhral Filippo Pozzato. Na rýchlostnej prémii na 56. km nebojovali šprintéri, ktorí si šetrili sily na záver. Vyhral ju Andrij Grivko. Posledných sedem okruhov na Elyzejských poliach sa už začalo naplno súťažiť. Podľa očakávania sa však rozhodlo v šprintérskej koncovke. V nej sa presadil najväčší favorit André Greipel, ktorý oslávil štvrtý triumf na Tour 2015 a celkovo trinásty v sezóne. Sagan bojoval, ale napokon sa musel uspokojiť so 7. priečkou.

Výsledky - Tour de France 2015:
21. etapa (Sévres - Paríž/Elyzejské polia, 109,5 km): 1. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal 2:49:41 h, 2. Bryan Coquard (Fr.) Europcar, 3. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša, 4. Edvald Boasson Hagen (Nór.) MTN - Qhubeka, 5. Arnaud Demare (Fr.) FDJ.fr, 6. Mark Cavendish (V. Brit.) Etixx - Quick-Step, 7. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo, 8. John Degenkolb (Nem.) Giant-Alpecin, 9. Michael Matthews (Aus.) Orica GreenEdge, 10. Ramunas Navardauskas (Litva) Cannondale-Garmin všetci čas ako víťaz

Konečné poradie po 21. etape: 1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 83:19:15 h, 2. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +1:12 min, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +5:25, 4. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana +8:36, 5. Alberto Contador (Šp.) Tinkoff-Saxo +9:48, 6. Robert Gesink (Hol.) LottoNL-Jumbo +10:47, 7. Bauke Mollema (Hol.) Trek Factory +15:14, 8. Mathias Frank (Švaj.) IAM Cycling +15:39, 9. Romain Bardet (Fr.) AG2R La Mondiale +16:00, 10. Pierre Rolland (Fr.) Europcar +17:30, ... 46. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo +2:14:55 h

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) 432 bodov, 2. André Greipel (Nem.) 366, 3. John Degenkolb (Nem.) 298, 4. Mark Cavendish (V. Brit.) 206, 5. Bryan Coquard (Fr.) 152, 6. Christopher Froome (V. Brit.) 139

Súťaž vrchárov: 1. Christopher Froome (V. Brit.) 119, 2. Nairo Quintana (Kol.) 108, 3. Romain Bardet (Fr.) 90, 4. Thibaut Pinot (Fr.) 82, 5. Joakim Rodríguez (Šp.) 78

Súťaž jazdcov do 25 rokov: 1. Nairo Quintana (Kol.) 84:07:24 h, 2. Romain Bardet +14:48 min, 3. Warren Barguil +30:03, 4. Thibaut Pinot (všetci Fr.) +37:40, 5. Bob Jungels (Hol.) +1:32:09, 6. Peter Sagan (SR) +2:13:43

Súťaž družstiev: 1. Movistar 255:24:24 h, 2. Sky +57:23 min, 3. Tinkoff-Saxo +1:00:12, 4. Astana +1:12:09, 5. MTN-Qhubeka +1:14:32, 6. Ag2r La Mondiale +1:24:22