Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. aug. 2020Vavrinec
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
19.10.2010 11:32 Zaujímavosti
S úctou a vďačnosťou blahoželám k 70.výročiu založenia EU Bratislava
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.10.2010 11:32 Zaujímavosti

S úctou a vďačnosťou blahoželám k 70.výročiu založenia EU Bratislava
S úctou a vďačnosťou prišla dnes predsedníčka vlády SR Iveta Radičová zablahoželať Ekonomickej univerzite (EU) v Bratislave k 70. výročiu jej založenia.
      "S úctou gratulujem preto, že EU nesie zásadnú a veľkú zodpovednosť za naše vedomie, vedomosti, poznanie a rozhodovanie sa. A tiež preto, že zároveň odpovedá na nové a hlavné výzvy - výzvy, ktoré predpokladajú hľadanie nejakých odpovedí," povedala premiérka.
      V rámci akademickej slávnosti vo svojom príhovore podotkla, že nie je ťažké klásť správne otázky, oveľa ťažšie je dospieť k jednoznačnej odpovedi. "Poznanie znamená spor a diskusiu." Náš svet je mnohofarebný. Skladá sa z mozaiky mnohých menších a väčších právd a poznaní pod strechou jednej zásadnej pravdy. "A to, čo je pre nás hlavná výzva, je pomáhať usporiadať veci verejné, usporiadať našu spoločnosť tak, aby v nej fungovali princípy slobody, zodpovednosti, demokracie, spravodlivosti a solidarity." V rámci odpovedí na tieto výzvy sa od nás ešte očakáva vysoký stupeň tolerancie, upozornila.
      Radičová pripomenula, že akademická pôda je svetom slobody najmä preto, že sa od nej priam očakáva spor o názor. Politický svet má v tomto porovnaní jednu veľkú nevýhodu - očakáva sa jednoznačné rozhodnutie. Kým svet je pestrofarebný, politika musí byť častokrát čierno-biela. "Je umením politiky a politikov, ako vedia zúročiť vaše poznanie, ako vedia využiť vašu diskusiu a ako sa vedia rozhodnúť v danom okamihu."
      Cesta za cieľom, povedala premiérka, však vždy bola najťažšia, kľukatá a dlhá, v konečnom dôsledku ale priniesla trvalé efekty v tom zmysle, že išlo o budovanie spoločných hodnôt. Tak, ako sú krížne cesty pri poznaniach, také sú aj krížne cesty napĺňania výziev a spoločného stvárňovania nášho života. Vzťah k akademickému svetu znamená vytvárať životu vhodné podmienky a úcta k svetu znamená neviesť ústami politikov spor s vedeckým poznatkom. "Úcta k akademickému svetu znamená uznávať svet rôznosti prevedenia a znamená aj to, že si vážime produkty vášho poznania," zdôraznila Radičová.
      Históriu si terajšia EU začala písať 1. októbra 1940, keď jej pôvodné základy položili obchodné komory v Bratislave, Banskej Bystrici a Prešove za výdatnej podpory Jura Hronca, ktorý sa stal jej prvým dekanom.
      V súčasnosti zastrešuje tretia najväčšia univerzita na Slovensku - EU v Bratislave sedem fakúlt, kde na rôznych formách štúdia vysokoškolský pedagogický zbor vzdeláva približne 14.000 študentov.
      Od svojho vzniku eviduje EU viac ako 72.000 absolventov, z nich stovky sa zúčastnili na dnešnej akademickej slávnosti.

Zdroj: TASRreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok