Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2023Ferdinand
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Marihuana je droga zložená z usušených listov, plodov alebo kvetov konope (Cannabis).
Marihuana je droga zložená z usušených listov, plodov alebo kvetov konope (Cannabis).
24.06.2020 11:47 Domov
S marihuanou má skúsenosť takmer polovica slovenskej mládeže
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.06.2020 11:47 Domov

S marihuanou má skúsenosť takmer polovica slovenskej mládežeS fajčením má skúsenosť 40 percent 15-ročných chlapcov a 39 percent dievčat zo Slovenska. S alkoholom má v rovnakom veku skúsenosť 59 percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu Inštitútu drogových závislostí. V stredu na to na tlačovej konferencii pri príležitosti dňa proti zneužívaniu drog a ich pašovaniu (26. 6.) poukázali v bratislavskom Centre pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ).


Takmer polovica mládeže 

Vedúca Inštitútu drogových závislostí Zuzana Kamendy uviedla, že 40 % slovenskej mládeže vo veku od 16 do 19 rokovskúsenosť s marihuanou, so syntetickou drogou 12 percent, s halucinogénmi deväť percent, s inhalátmi sedem percent, s pervitínom tri percentá, s kokaínom dve percentá a s heroínom jedno percento. Najrizikovejší vek je podľa odborníčky od 13 do 17 rokov.

 

 

Aj tvrdšie drogy 

Skúsenosť s marihuanou má 17 %chlapcov a 10 % dievčat vo veku 15 rokov. Tiež uviedla, že z prieskumu vyplýva, že skúsenosť s marihuanou u mladých v Bratislavskom kraji malo medzi rokmi 2016 až 2019 na základnej škole osem percent detí a na strednej škole 31 percent mladých. Poukázala tiež na to, že priemerný vek ľudí, ktorí boli liečení od závislosti na marihuane, bol 15 rokov. pervitínom začali priemerne vo veku 17 rokov.

 

 

Menej dostupné počas koronakrízy 

Riaditeľ bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica upozornil, že aktuálne sú zvýšené vonkajšie riziká. Poukázal na uvoľnenie reštrikčných opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19. Zdôraznil, že počas obdobia nového koronavírusu pokleslo užívanie drog, pretože drogy boli menej dostupné.

 

Dôležitý prístup rodiča 

Rovnako uviedol že sa blíži obdobie prázdnin. Podľa experta na liečbu drogových závislostí sa začne sezóna dozrievania outdoorovej marihuany, drogy sú široko dostupné. Rodič môže podľa jeho slov svojím prístupom riziko začatia užívania drog u dieťaťa výrazne minimalizovať.

 

 

Zamerať by sa mali na odstránenie rizikových činiteľov v rodine. Teda dospelí by nemali konzumovať tabak, alkohol a drogy, ďalej je vhodné redukovať hádky medzi rodičmi.

 

Zmeny správania 

Rizikovým je aj to, keď má dieťa veľa voľného času. Rodič by si mal všímať dlhšie zmeny v správaní dieťaťa, napríklad stratu záujmov, fajčenie, pitie, agresivitu, uzavretosť, klamanie, neskoré príchody domov, zmeny nálad dieťaťa, zhoršený prospech v škole, únavu, podozrivé predmety a neznámu spoločnosť na sociálnych sieťach či v realite.

 

 

Program v rámci celého dňa 

Rodičom odporúča zabezpečiť dieťaťu celodenný, štruktúrovaný, pozitívny program. Monitorovať by mal aj to, ako trávi voľný čas. Rovnako radí rozprávať sa s dieťaťom, aký malo deň alebo čo zažilo, najlepšie večer.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pexels, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok