S diagnózou IPF sa ťažko vyrovnávajú nielen pacienti, ale aj ich blízki: Viete, o ktoré ochorenie ide?

NETKY.SK • 23 August 2018, 14:36 • 2 min
S diagnózou IPF sa ťažko vyrovnávajú nielen pacienti, ale aj ich blízki: Viete, o ktoré ochorenie ide?

BRATISLAVA - Mnohí pacienti trpiaci zriedkavým ochorením idiopatická pľúcna fibróza (IPF) sa so svojou vážnou diagnózou vyrovnávajú ťažko, podobne sú na tom aj ich rodiny a blízki. Najúčinnejšou v prvých fázach ťažkého ochorenia so zlou prognózou je sociálna a rodinná podpora.

slovakia

left justify in out

Ukázal to pacientsky prieskum, ktorý pred letom zorganizovalo Občianske združenie (OZ) Nádej pre pľúca medzi pacientmi s IPF, registrovanými členmi klubu občianskeho združenia.

Ochorením IPF trpia na Slovensku desiatky pacientov. Pomáha im OZ Nádej pre pľúca. Klinická psychologička Pavla Nôtová vyzdvihuje pomoc združenia, ľudí s podobným osudom, kde sa nikto na nič nehrá. "Šetrí to energiu. Osobitnú pozornosť je potrebné venovať aj úlohe viery, záujmových a podporných skupín," uviedla.

 

Prieskum potvrdil, že najčastejšia a podstatná časť podpory okrem empatickej rodiny, partnerov a detí, je viera v samého seba. Zisťoval postoje a názory pacientov, ktorí s diagnózou IPF žijú, tiež sa pýtal, ako vnímajú svoj život a jeho kvalitu po diagnostikovaní ochorenia.

 

IPF patrí medzi tzv. zriedkavé ochorenia a na celom svete ňou trpia približne tri milióny ľudí. Slovo "idiopatická" znamená, že nepoznáme presnú príčinu ochorenia. Termín "pľúcna fibróza" označuje proces, pri ktorom sa pľúcne tkanivo zjazví, zhrubne alebo stvrdne v snahe hojiť sa po opakovanom poškodení.

 

"Keď lekár počúva pľúca pacienta, tak môže počuť veľmi typický zvuk. Niekedy sa hovorilo, že to pripomína šušťanie celofánu, modernejšie to môžeme prirovnať k zvuku, ktorý vzniká pri rozopínaní suchého zipsu. Také niečo môže počuť lekár, keď priloží fonendoskop," priblížil Bohumil Matula zo Špecializovanej nemocnice sv. Svorada Zobor v Nitre.

V počiatkoch liečby najčastejšie pacientov trápi neistota, prípadne neporozumenie podávaným informáciám. Odporúča sa preto individuálny prístup a postupné dávkovanie informácií. Ochorenie zatiaľ lekári nevedia úplne vyliečiť, no vedia spomaliť jeho postup.

 

V súčasnosti sú priamo na liečbu IPF schválené len dva antifibrotické lieky, u ktorých sa dokázalo, že spomaľujú progresiu ochorenia IPF – pirfenidón a nintedanib. "Nové štúdie ukázali, že aj pacienti s horšou funkciou pľúc aj s miernym ochorením majú stále benefit z liečby týmito liekmi. V súčasnosti je trend taký, že každý pacient s IPF by mal byť liečený uvedenými antifibrotikami. Čo sa týka účinku, sú približne rovnako účinné," uviedol Róbert Slivka z Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy.

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies