Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2021Edita
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Rafinéria Gazprom.
Rafinéria Gazprom.
02.08.2021 13:26 Zahraničie
Ruský Gazprom obmedzil tranzit plynu do veľkých európskych skladovacích zariadení
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.08.2021 13:26 Zahraničie

Ruský Gazprom obmedzil tranzit plynu do veľkých európskych skladovacích zariadeníMOSKVA – Gazprom od konca júla znížil objemy dodávky plynu do veľkých podzemných zásobníkov v Európe. Svedčia o tom údaje portálu Gas Infrastructure Europe.


Tranzit bol obmedzený do skladovacích zariadení Haidach v Rakúsku, Rehden v Nemecku a Bergermeer v Holandsku. Všetky používa spoločnosť Gazprom. Súčasne, spravidla cez víkendy, sa dopyt z priemyslu znižuje, a preto sa uvoľňujú zdroje pre skladovanie.

 

 

Prečítajte si: Washington a Berlín chcú v rámci dohody o plynovode Nord Stream 2 podporiť Ukrajinu a Poľsko

 

Predtým odznela informácia, že Gazprom sa rozhodol nezarezervovať na august dodatočné kapacity na tranzit paliva do Európy cez Ukrajinu. S prihliadnutím na už nainštalované kapacity v júli spoločnosť prečerpávala 124 miliónov kubických metrov plynu denne, rovnaký objem bol naplánovaný na august.

 

 

Medzitým, kvôli oprávam plynovodov Yamal-Europe a Nord Streem-1, dodávky plynu do EÚ mierne poklesli a v európskych podzemných zásobníkoch sa objavil nedostatok zásob, čo viedlo k zvýšeniu cien na ich trhu s plynom.

 

Možno vás zaujme: Medzinárodné ekonomické fórum sa skončilo. Putin prezradil podrobnosti o Nord Stream 2

 

Gazprom je pripravený pokračovať v tranzite plynu cez Ukrajinu po roku 2024 na základe ekonomickej uskutočniteľnosti a stavu GTS, povedal Alexej Miller, predseda predstavenstva spoločnosti. Navyše dodal, že v prípade potreby môže ruská strana zvýšiť dodávky.

 

„Otázky nových objemov nákupov plynu z Ruska na tranzit cez územie Ukrajiny by mali byť vyriešené za trhových podmienok a za trhové ceny. Pokiaľ ide o objem nových nákupov ruského plynu cez ukrajinskú trasu, celkovo nad rámec súčasných tranzitných povinností, je Gazprom pripravený zvýšiť objem tranzitu cez Ukrajinu.“

 

Nord Stream-2 je takmer dokončený plynovod z Ruska do Nemecka s celkovou kapacitou 55 miliárd kubických metrov plynu ročne. Aktívne proti nemu vystupujú Spojené štáty, ktoré majú záujem propagovať svoj LNG v krajinách EÚ, na Ukrajine a v Poľsku, ktoré projekt označujú za politický. Washington uložil sankcie štyrikrát v snahe brániť jeho realizácii, ale výstavba dosiahla konečnú fázu a mala by byť dokončená do konca leta.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: N.R Netky.sk/ RIA.ru

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok