Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. júl. 2020Henrich
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
ruské satelity
ruské satelity
07.08.2019 09:38 Zahraničie
Rusko testuje na obežnej dráhe obzvlášť tajný satelit
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.08.2019 09:38 Zahraničie

Rusko testuje na obežnej dráhe obzvlášť tajný satelitMOSKVA – Ministerstvo obrany Ruskej federácie prvýkrát oficiálne potvrdilo existenciu programu špeciálnych vojenských satelitov – inšpektorov. Zariadenia Cosmos-2535 a Cosmos-2536 sú určené na "štúdium vplyvu ruskej orbitálnej skupiny na kozmické lode, ako aj vývoj technológií na ich ochranu".


Program výroby satelitov – inšpektorov vo všetkých kozmických krajinách bol vždy spojený s vojenskými programami, a samozrejme patril, a stále patrí do kategórie prísne tajných. O to zaujímavejšie je, že ruské ministerstvo obrany prvýkrát vydalo správu o práci na obežnej dráhe takýchto zariadení – hovoríme o nedávno spustených vojenských satelitoch Cosmos-2535 a Cosmos-2536.

 

V Sovietskom zväze bolo v sedemdesiatych rokoch postupne spustených päť vojenských vesmírnych staníc projektu Almaz, ktorých funkcie zahŕňali okrem vykonávania fotografických a rádiotechnických prieskumov aj úlohy inšpekcie zahraničných prieskumných satelitov a boju proti nepriateľským vesmírnym telesám.

 

Stav satelitu – inšpektora vo vesmíre – je sám o sebe zaujímavý moment. Podľa súčasnej medzinárodnej zmluvy o vesmíre uzavretej medzi ZSSR, USA a Veľkou Britániou ešte  v roku 1967, sú vesmír a prírodné kozmické telesá v ňom extra teritoriálne. To znamená, že žiadny štát nemôže tvrdiť, že vlastní vesmírne teleso alebo jeho časť, a suverenita štátov sa rozširuje iba na vesmírny objekty, ktoré oni priamo spustili resp. vytvorili a vypustili do vesmíru. K dnešnému dňu je 109 krajín riadnymi členmi Zmluvy o vesmíre, ďalších 23 krajín túto zmluvu prijalo, ale neratifikovalo.

 

V súčasnosti sa na aktívnom vývoji satelitov podieľajú tri krajiny – USA, Čína a Rusko.

 

Technológia výroby sa neustále zdokonaľuje. Tiché satelity, ktoré nenesú (aspoň oficiálne) žiadne zbrane, neporušujú Zmluvu o vesmíre, aj keď táto zmluva nezakazuje inštaláciu konvenčných zbraní na nich. Na druhej strane technológie používané v satelitoch môžu byť užitočné aj na mierové účely, napríklad na tankovanie a servis satelitov na obežných dráhach alebo v boji proti vesmírnym úlomkom. S najväčšou pravdepodobnosťou preto v budúcnosti bude na obežných dráhach ešte viac satelitných inšpektorov – a je vidieť, že v tejto oblasti má Rusko všetky najmodernejšie technológie.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: N.R Netky.sk RIA.ru

Foto:  RIA.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok