Testovaných na slovensku
183764
Infikovaných na slovensku
1526
Infikovaných svetovo
6597530
Úmrtí svetovo
388438
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. jún. 2020Lenka
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
15.05.2019 08:01 Zahraničie
Rusko sa nestiahlo z globálnych pretekov v zbrojení, vyhralo ich
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.05.2019 08:01 Zahraničie

Rusko sa nestiahlo z globálnych pretekov v zbrojení, vyhralo ichTASS – Štokholmský Medzinárodný inštitút pre mierový výskum (SIPRI) predložil výročnú správu o výdavkoch na svetovú obranu. Minulý rok vytvorili historický rekord pozorovaní a dosiahli 1,8 bilióna dolárov, čo je o 2,6 percenta viac ako v roku 2017.


Takmer všetky krajiny s aspoň minimálnymi politickými a geopolitickými ambíciami sa zapojili do pretekov v zbrojení. Americké vojenské výdavky vzrástli o 4,6 %, náklady Číny o 5 %, u Saudskej Arábie o 6,5 % a u Turecka až o 24 %. Medzi svetovými lídrami v raste výdavkov na obranu je Arménsko (plus 33%), Lotyšsko (24%), Ukrajina (21%), Litva (18%), Česká republika (18%) a Kazachstan (16%).

 

V tejto súvislosti Rusko na prvý pohľad vyzerá trochu zvláštne, niekoľko rokov neustále znižuje náklady na armádu. Podľa výsledkov z roku 2018, krajina vypadla z top 5 (v ktorom bola od roku 2006), ustúpila Francúzsku a obsadila 6. miesto v aktuálnom hodnotení.

 

Ruské výdavky na obranu sa v priebehu roka znížili o 3,5 percenta na 61,4 miliardy dolárov, čo vyzerá na pozadí čínskych 250 miliárd dolárov skromne a úplne neviditeľne vedľa amerických 649 miliárd.

 

Formálne vysvetlenie je nasledovné – Rusko úspešne vyriešilo úlohu reformy a modernizácie Ozbrojených síl, do ktorej  intenzívne investuje od konca roku 2000. Po úspešnom vyriešení najambicióznejších a najnáročnejších úloh reformy Ozbrojených síl – Rusko si môže dovoliť znížiť výdavky na obranu. Čo sa vlastne deje štvrtý rok za sebou.

 

Už dávno sa pominuli časy, keď astronomické výdavky Američanov na obranu vyvolávali obdiv, prekvapenie až úzkosť. Teraz sa rozsah rozpočtových škrtov Pentagonu a amerického priemyselného komplexu stal posmechom. Pravidelne prichádzajú správy o nikdy nedokončenom a nedokonalom F-35 alebo napríklad o epických torpédoborcoch „Zumwalt“. V tejto súvislosti ruská úroveň návratnosti investícií do Ozbrojených síl a vojensko-priemyselný komplex vyzerá fenomenálne.

 

Okrem toho Rusko urobilo niekoľko prelomov v sektore obrany, vedeckých, technologických a organizačných, ktoré zabezpečili svetové prvenstvo v týchto oblastiach. Tu sú niektoré z nich:

 

1. Rádiové elektronické protiopatrenia. Ruská sféra elektronického boja je otvorene uznávaná západnými expertmi ako najpokročilejšia a najúčinnejšia na svete a zaostávanie západu je tu dosť viditeľné.

 

2. Rusko vykĺzlo z obmedzujúcej Zmluvy o strednom a kratšom dosahu rakiet, čím sa stala pre USA bezvýznamnou. Od Kalibrov po najnovšiu hypersonickú zbraň – všetko je zamerané na zachovanie globálneho systému nukleárneho odstrašovania.

 

3. Arktída: Za posledné dve desaťročia svet intenzívne diskutoval o rastúcej politickej a hospodárskej úlohe arktickej oblasti v 21. storočí. Keď sa to stalo skutočnosťou, ukázalo sa, že Rusi tam už nasadili taký obranný systém (od ľadoborcov a vojenských základní až po banálne nové uniformy vojenského personálu), že sa s nimi nikto nemôže porovnávať.

 

V posledných rokoch si svet zvykol, že Moskva pravidelne demonštruje svoju operačnú a taktickú prevahu nad západom, pôsobiacu v rôznych častiach sveta, od Krymu až po Sýriu, od Stredoafrickej republiky až po Venezuelu, úspešne aplikujúc vojenský faktor.

 

Je teda evidentné, že Rusko porazí prípadného súpera aj strategicky. Preto západ často obviňuje Moskvu, že sa príliš dobre naučila pravidlá a metódy hybridnej vojny. 

                           reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASS.ru/netky NR

Foto:  TASS.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok