Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. sep. 2020Cyprián
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
07.09.2019 12:00 Ekonomika
Rusko prekonalo USA na trhu so skvapalneným zemným plynom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.09.2019 12:00 Ekonomika

Rusko prekonalo USA na trhu so skvapalneným zemným plynomMOSKVA – Energetické trhy prejavujú vážny záujem o potenciál Ruska v oblasti skvapalneného zemného plynu. Indickí energetickí giganti podpísali dohodu s ruskou spoločnosťou Novatek o spolupráci. Indovia sú už dnes pripravení nakupovať plyn z ruských tovární, ktoré budú dostavaný len k polovici 2020 roku.


Význam trhu s plynom pre globálnu ekonomiku a geopolitiku rastie. Stačí venovať pozornosť tomu, ako často americký prezident Donald Trump pripomína projekt plynovodu Nord Stream -2.

 

Mnoho krajín čelí problému s plynom. Plnosť ukrajinského rozpočtu do veľkej miery závisí od fungovania systému prepravy ruského plynu. V chladných zimách potrebuje Európa ďalšie dodávky modrého paliva. Tento zoznám môže pokračovať až do zamotaných vzťahov s ropou a plynom na Blízkom východe.  

 

Prepravu veľkých objemov LNG vykonávajú špeciálne vybavené lode po mori, oveľa menej často – po železnici.

 

Prvé dodávky LNG sa uskutočnili v roku 1959. V polovici 20. storočia Spojené štáty poslali svojich prepravcov plynu na pobrežie Veľkej Británie a Japonska. Rusko vstúpilo na tento trh až po 50 rokoch, v roku 2009. Ale za posledných 10 rokov sa ruským inžinierom, obchodníkom a politikom podarilo dosiahnuť vážny úspech. Podľa Sergeja Prikhodka, prvého zástupcu vedúceho vládneho aparátu Ruskej federácie, Rusko v roku 2019 prekonalo USA z hľadiska dodávok skvapalného zemného plynu do Európskej únie. S veľkým odstupom si udržuje prvé miesto Katar.

 

Prvá ruská továreň na skvapalnený zemný plyn Sakhalin-2 bola postavená na Sachaline v roku 2009. Hlavnými odoberateľmi tohto závodu boli krajiny ázijsko-tichomorského regiónu: Japonsko, Južná Kórea, Čína a Taiwan.

 

Yamal LNG sa stal druhým ruským závodom. Továreň sa nachádza na polostrove Yamal v blízkosti prístavu Sabetta, na ktorom sa palivo nakladá na lode prepravujúce plyn. Výrobná kapacita závodu je 16,5 milióna ton LNG ročne.

 

V apríli 2019 bol v Baltskom mori otvorený závod LNG Kriogaz-Vysotsk. Tieto tri projekty dnes zabezpečujú úspech Ruska na trhu s LNG.

 

Podľa ministerstva energetiky Ruskej federácie v roku 2018 tieto továrni zabezpečili zvýšenie vývozu skvapalneného plynu o 70% dodaním 26 miliárd metrov kubických paliva na zahraničné trhy.

 

Rusko sa neplánuje obmedziť len na tieto tri továrne LNG. Spoločnosť „Novatek“ v nasledujúcich 5-7 rokoch postaví ďalšie tri závody: „Obskiy LNG“, „Arctic LNG-2“ a „Arctic LNG-3“. Indické spoločnosti už prejavili záujem o dodávky z týchto ruských tovární.

 

Trh s LNG pre Rusko je záležitosťou zisku a prestíže. Za 10 rokov sa krajine podarilo zvládnuť technológiu, založiť výrobu v extrémnych klimatických a geografických podmienkach a získať náskok pred svetovými hráčmi. Rusko zvýšilo dodávky skvapalneného plynu a zanechalo USA ďaleko za sebou.

 

Vývoj Severnej morskej trasy, prognóza rastu globálneho dopytu po skvapalnenom modrom palive o takmer dvakrát do roku 2030 a dostupnosť príslušných odborníkov otvára Rusku veľké vyhliadky na dosiahnutie absolútneho vedúceho postavenia na trhu s LNG.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: N.R Netky.sk TASS.ru

Foto:  TASS.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok