Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. dec. 2022Oldrich
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
16.03.2022 06:06 Zahraničie
AKTUALIZÁCIA: Ministri rozhodli! Rusko vylúčili z Rady Európy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.03.2022 06:06 Zahraničie

AKTUALIZÁCIA: Ministri rozhodli! Rusko vylúčili z Rady EurópyŠTRASBURG - Poslanci zo 46 ďalších členských krajín Rady Európy hlasovali za rezolúciu, ktorá hovorí: „V spoločnom európskom domove nie je miesto pre agresora“.


Aktualizácia 14:30 (16. 3. 2022)

 

Výbor ministrov Rady Európy (RE) v stredu rozhodol o okamžitom vylúčení Ruska z RE. Rusko bolo členom Rady Európy 26 rokov. TASR o tom informoval hovorca Rady Európy Jaime Rodriguez Murphy. Rozhodnutie o vylúčení Ruska prišlo v dôsledku jeho invázie na Ukrajinu.

 

Parlamentné zhromaždenie (PZ) Rady Európy ešte v utorok jednomyseľne schválilo uznesenie, podľa ktorého Rusko nemôže ostať členom organizácie. V ten istý deň ruská vláda oznámila Rade Európy, že odchádza z organizácie a upúšťa aj od svojich záväzkov vyplývajúcich z Európskeho dohovoru o ľudských právach. Rusko sa stalo členom Rady Európy 28. februára 1996.

 

 

Pôvodná správa

 

Ruská federácia už nemôže byť ďalej členským štátom Rady Európy (RE), uviedlo v utorok Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE).

 

Poslanci z celého kontinentu hlasovali za vylúčenie Ruska z Rady Európy pre inváziu na Ukrajine, čo je ďalší znak odcudzenia Kremľa od západného demokratického poriadku, napísal britský denník The Guardian.

 

 

Hlasovanie má obrovskú symbolickú hodnotu, hoci je v podstate formalitou po utorkovom oznámení Moskvy, že túto európsku organizáciu pre ľudské práva opúšťa.

 

Rusko sa podľa PZ RE „dopustilo závažných porušení štatútu Rady Európy, čo je nezlučiteľné so štatútom členského štátu“ a nedodržiava svoje záväzky plynúce z členstva.

 

PZ RE je toho názoru, že výbor ministrov Rady Európy by mal Ruskú federáciu požiadať o „okamžité vystúpenie z Rady Európy“. Ak krajina nebude konať v súlade s touto požiadavkou, výbor ministrov „určí okamžitý možný dátum“, od ktorého Rusko nebude viac jej členom.

 

 

Uviedli to v texte dokumentu, ktorý v utorok jednomyseľne prijali poslanci na konci mimoriadneho plenárneho zasadania.

 

Dokumentom PZ RE vyjadrila aj solidaritu s Ukrajinou, jej obyvateľmi a ukrajinskými členmi Parlamentného zhromaždenia a opätovne potvrdila „neochvejnú podporu suverenity, nezávislosti a územnej celistvosti“ Ukrajiny.

 

Prečítajte si tiež: Zelenskyj potvrdil, že Ukrajina nevstúpi do NATO

 

Vystúpenie Ruska z organizácie, ktorá vznikla krátko po druhej svetovej vojne s cieľom chrániť mier a ľudské práva, je podľa denníka The Guardian do vysokej miery symbolickým momentom. Rada Európy, ktorej súčasťou sa Rusko stalo v roku 1996, navrhla Európsky dohovor o ľudských právach a zohrala úlohu v presadzovaní demokracie v strednej a východnej Európe po páde Berlínskeho múru, dodáva The Guardian.

 

ESĽP

 

Odstúpenie Ruska znamená, že už nebude zmluvnou stranou dohovoru o ľudských právach a nebude podliehať rozsudkom Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). Ruským občanom a ľudskoprávnym aktivistom odoprú ochranu tohto súdu, hoci Moskva jeho rozsudky často ignorovala, píše britský denník.

 

„Dnešné rozhodnutie nie je zamerané proti obyvateľom Ruska, ale proti autokratickému, kleptokratickému, tyranskému režimu Putina,“ povedal podľa agentúry Reuters bývalý grécky premiér Jorgos Papandreu, v súčasnosti člen PZ RE.

 

K téme: Ruská delegácia pozastavuje prácu v Parlamentnom zhromaždení Rady Európyreklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok