Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. okt. 2020Klára
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Budova SIS
Budova SIS
01.10.2020 08:44 Domov
Ruskí tajní sa snažili dostať k slovenským ústavným činiteľom a infiltrovať sa do bezpečnostných zložiek štátu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.10.2020 08:44 Domov

Ruskí tajní sa snažili dostať k slovenským ústavným činiteľom a infiltrovať sa do bezpečnostných zložiek štátuBRATISLAVA - Príslušníci ruských spravodajských služieb, pôsobiaci na Slovensku prevažne pod diplomatickým krytím, sa snažili o infiltráciu do ústredných orgánov štátnej správy a bezpečnostných zložiek.


Rovnako sa usilovali o získavanie spolupracovníkov v energetickej a vojenskej oblasti. Snažili sa kontaktovať aj osoby blízke ústavným činiteľom.

 

Ohrozovali záujmy krajiny, EÚ a NATO

Príslušníci cudzích spravodajských služieb sa vlani sústredili aj na voľbu prezidenta SR a eurovoľby. Uvádza to Slovenská informačná služba (SIS) v správe o činnosti za rok 2019.

 

"Činnosť ruských spravodajských služieb bola namierená proti chráneným záujmom SR ako člena EÚ a NATO," konštatuje SIS v správe.

 

Príslušníci ruských spravodajských služieb sa podľa tajnej služby pravidelne zúčastňovali na odborných podujatiach zameraných na energetickú a vojenskú problematiku, kde sa snažili kontaktovať záujmové osoby s prístupom k citlivým utajovaným informáciám z prostredia EÚ a NATO a aj osoby blízke ústavným činiteľom.

 

Číňania monitorovali slovenských ústavných činiteľov 

SIS sa zameriavala aj na čínske spravodajské služby. Ich aktivity sa podľa slovenských tajných sústreďovali najmä na získavanie informácií z oblasti informačných a telekomunikačných technológií.

 

"Asertívne pôsobenie čínskych spravodajských zložiek bolo zaznamenané predovšetkým v súvislosti s predstaviteľmi významnej čínskej telekomunikačnej spoločnosti, ktorých záujem sa v SR orientuje na viacero tematických oblastí," uvádza SIS s tým, že spoločnosť vytvárala a rozvíjala vzťahy s pracovníkmi niekoľkých ministerstiev.

 

Mohlo by vás zaujímať: Po Slovensku aj Nórsko vyhostí ruského diplomata pre podozrenie zo špionáže

 

Podľa SIS bolo ich prioritou zistiť čo najviac informácií o kontrole zbrojenia, o návštevách vrcholných predstaviteľov SR na Ukrajine a Balkáne, ich účasť na inaugurácii novozvoleného prezidenta Ukrajiny ako aj  kybernetická bezpečnosť.

 

"Kľúčovú úlohu v zabezpečovaní ochrany voči aktivitám cudzích spravodajských služieb na území SR zohrávala intenzívna spolupráca SIS s partnerskými službami," dodáva SIS.

 

Tajní sa aktívne podieľali na predvýjazdovej príprave vysielaných diplomatov a pracovníkov Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorým SIS poskytla špecializované školenia. "V priebehu roka 2019 SIS v tejto oblasti zintenzívnila spoluprácu aj s Prezídiom Policajného zboru," dodáva služba.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok