Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. nov. 2020Katarína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračná záber na Moskvu.
Ilustračná záber na Moskvu.
20.10.2020 14:01 Zahraničie
Ruské ministerstvo financií navrhlo prepustiť každého desiateho vojaka
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.10.2020 14:01 Zahraničie

Ruské ministerstvo financií navrhlo prepustiť každého desiateho vojakaMOSKVA - Ruské ministerstvo financií pripravilo návrh zákona o rozsiahlej reforme armády. Cieľom návrhu je výrazne znížiť výdavky na ozbrojené sily.


Rusko chce šetriť na armáde

V polovici októbra ruské ministerstvo financií zaslalo Rade bezpečnosti krajiny návrh reformy ozbrojených síl. Hlavným cieľom reformy je optimalizácia rozpočtu. Informovali o tom noviny Izvestija s odvolaním sa na kópiu dokumentu. Ministerstvo obrany novinárom potvrdilo, že dostali návrhy ministerstva financií.

 

Prvým bodom navrhovaných zmien je zníženie počtu vojenského personálu o 10 %. Vzhľadom na to, že počet vojakov v ruskej armáde je stanovený na niečo málo cez jeden milión ľudí, ide o prepustenie asi 100-tisíc ľudí.

 

 

K znižovaniu stavu personálu ozbrojených síl by malo dochádzať na úkor voľných pracovných miest a prechodu do civilnej služby tých, ktorí nie sú spájaní s plnením bojových misií - lekárov, personálnych dôstojníkov, právnikov či finančníkov.

 

Súčasťou optimalizácie výdavkov na armádu je aj návrh na odstránenie každoročnej dodatočnej indexácie vojenského dôchodku. Ministerstvo financií tiež navrhuje predĺžiť o 10 rokov celkovú dĺžku služby potrebnú pre získanie vojenského dôchodku.

 

Mohlo by vás zaujímať: V Rusku vyhlásili vojenskú pohotovosť

 

Dotazovaní odborníci sa domnievajú, že navrhované opatrenia nebudú viesť k výrazným úsporám v štátnom rozpočte, pretože platy zamestnancov nie sú najväčšou výdavkovou položkou pre armádu.

 

Rekordné výdavky na zbrane

V roku 2021 sa Rusko chystá po prvýkrát za posledných 10 rokov znížiť úroveň rozpočtových výdavkov na obranu štátu. Plánuje sa, že budúci rok Ruská federácia vynaloží na obranu 2,7% svojho hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najnižšia úroveň od roku 2011.

 

Výdavky Ruska na národnú obranu začali rásť v roku 2012 v dôsledku rozsiahleho programu prezbrojenia armády a modernizácie vojensko-priemyselného komplexu.

 

 

Do roku 2018 každoročne výdavky Ruska na obranu presahovali 3 percentá HDP, pričom v roku 2016 dosiahli maximálnu úroveň 4,4 percenta HDP.

 

Na roky 2021–2023 ruská vláda schválila optimalizáciu štátneho zbrojného programu prostredníctvom zníženia jeho výdavkov o 5 percent.

 

Súvisiaci článok: V Rusku bola počas vojenských cvičení omylom zostrelená stíhačkareklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Anna Mogilevskaia

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok