Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2020Edita
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ruská vláda návrhla, aby občania platili za svoju evakuáciu zo zahraničia
Ruská vláda návrhla, aby občania platili za svoju evakuáciu zo zahraničia
14.08.2020 19:32 Zahraničie
Ruská vláda návrhla, aby občania platili za svoju evakuáciu zo zahraničia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.08.2020 19:32 Zahraničie

Ruská vláda návrhla, aby občania platili za svoju evakuáciu zo zahraničiaMOSKVA - Ruské ministerstvo zahraničných vecí pripravilo návrh zákona, ktorý zaväzuje občanov, aby zaplatili za svoju evakuáciu zo zahraničia. Teraz sa evakuácia vykonáva na úkor štátneho rozpočtu.


Pandémia COVID-19 a uzavreté hranice prinútili ruskú vládu prehodnotiť právne predpisy, ktoré občanom zaručujú bezplatný návrat do vlasti.

 

Evakuácia za vaše peniaze

Podľa súčasného zákona môže každý ruský občan, ktorý je v zahraničí, vo výnimočných prípadoch požiadať ministerstvo zahraničných vecí o evakuáciu na úkor štátneho rozpočtu. Za výnimočný prípad sa považuje okamžité ohrozenie života.

 

 

Ruské MZV navrhlo tento zákon revidovať. Ministerstvo je presvedčené, že v každom konkrétnom prípade môže byť ťažké určiť či je nevyhnutná evakuácia. Výsledkom často je odmietnutie pomoci.

 

Ministerstvo navrhuje zabezpečiť zaručený návrat domov za predpokladu, že občan uhradí všetky výdavky do troch mesiacov.

 

"V skutočnosti bude pomoc poskytovaná deklaratívne, a to nielen v prípade ohrozenia života," hovorí sa v návrhu zákona.

 

Slováci platili za repatriačné lety

V marci Ministerstvo zahraničných vecí SR zorganizovalo niekoľko bezplatných evakuačných letov, napríklad zo Švédska. Neskôr, v apríli a máji, štát zorganizoval aj repatriačné lety, ale za letenku už museli Slováci zaplatiť.

 

 

Podľa informácií na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí SR na repatriačný let z Londýna do Bratislavy stála letenka 300 eur. Za repatriačný let z Miami do Bratislavy pasažieri museli zaplatiť 1100 eur.

 

Núdzové pôžičky

Niektoré krajiny už dlho berú od svojich občanov peniaze za evakuáciu zo zahraničia. Napríklad občania Veľkej Británie a Kanady, ktorí sa ocitnú v zahraničí počas pandémie bez finančných prostriedkov, môžu získať tzv. núdzovú pôžičku (emergency loan).

 

V Nemecku môžu študenti, ktorí sa ocitnú v núdzi, požiadať o finančnú podporu od štátu, iné občania môžu požiadať len o spoplatnenú evakuáciu.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Vedomosti/Netky Anna Mogilevskaia

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok