Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2023Alfonz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ruská vojenská ponorka pri pobreží Spojených štátov.
Ruská vojenská ponorka pri pobreží Spojených štátov.
02.03.2020 10:59 Zahraničie
Ruská ponorka sa vynorila v blízkosti Sochy slobody
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.03.2020 10:59 Zahraničie

Ruská ponorka sa vynorila v blízkosti Sochy slobodyMOSKVA – Skutočnosť, že ruská ponorka sa objavila pri soche slobody, bola taká náhla a šokujúca, že prezidentský aparát nebol schopný vzniesť primerané nároky voči ruskej vláde.


Zástupcovia ruského ministerstva zahraničných vecí vysvetlili, že ponorka sa vynorila pri pobreží Spojených štátov náhodne, z dôvodu problému navigácie na lodi. V správe sa tiež poznamenáva, že kapitán nie naschvál doviedol ponorku k americkému pobrežiu, ale jednoducho zdvihol loď na hladinu, aby skontrolovať svoju polohu.

 

Toto jasne ukázalo, že sledovací systém nie je taký dokonalý, ako sa pôvodne predpokladalo a organizovaný bezpečnostný systém vodnej oblasti ako aj americká flotila ako celok si nevšimli priblíženie ruskej ponorky.

 

Ponorka systému Borey môže niesť zbrane hromadného ničenia pod vodou a jej prítomnosť v blízkosti hraníc USA prinútila Pentagon prehodnotiť bezpečnosť krajiny.

 

Podľa otvorených údajov Ministerstva obrany Ruskej federácie sú v prevádzke 3 lode základného projektu 955 Borei, 1 loď modernizovaného projektu 955A Borey-A sa testuje, ďalšie 4 lode projektu 955A Borey-A sa stavajú.

 

Avšak ruská ponorka Borey nebola prvým incidentom v amerických vodách. V roku 1983 sa sovietska ponorka K-324 preslávila medzi armádami na celom svete tým, že sovietski námorníci sa objavili nepozorované pri pobreží Spojených štátov. V tom roku americkí experti na protiponorkový bezpečnostný systém vyhlásili, že sovietske ponorky už nie sú hrozbou pre Spojené štáty americké.

 

Vojenskí velitelia ZSSR toto nemohli ignorovať a poverili veliteľa jednej z ponorkových posádok, kapitána Terekhina, aby sa opatrne a nepozorované priblížil k americkému pobrežiu a zostal tam až do doby, kým nedostanú špeciálne pokyny. Je zaujímavé, že ponorka veliteľa Terekhina prekročila všetky hranice amerického bezpečnostného systému bez akýchkoľvek prekážok a zastavila sa v severnej časti Spojených štátov.

 

Iba o päť dní neskôr, podľa zvukových signálov sa ukázalo, že ponorku objavili. Veliteľ ruskej ponorky neodovzdal informácie na veliteľstvo, ale rozhodol sa skúsiť znova stratiť sa z amerického radaru. V tom čase okolo prechádzala veľká loď pod spodnú časť ktorej kapitán Terekhin umiestnil svoju ponorku a pomaly nasledoval jej smer cesty k Sargasovskému moru. A všetko by bolo v poriadku, keby na štvrtý deň cesty nebolo sledovacie zariadenie navinuté na skrutku ruskej ponorky.

 

Ukázalo sa, že Terekhin vôbec nebol pod rybárskou loďou, ako predpokladal, ale práve pod fregatou amerického námorníctva, ktorá sa zaoberala hľadaním ruskej ponorky s použitím najmodernejších zariadení a práve tento inovatívny sonar sa ovinul okolo skrutky sovietskej ponorky. Veliteľ Terekhin nielenže nepozorovane vstúpil do cudzích teritoriálnych vôd, ale získal aj prísne tajné sledovacie zariadenie.

 

Pozornosť si zaslúži ešte jeden prípad preniku k americkému pobrežiu. Ponorka veliteľa Dundukova nepozorované prešla k pobrežiu San Francisco a ľahla si priamo pred vojenským  umiestnením armády Spojených štátov. Po zaznamenaní cenných informácií sa ponorka pomaly vrátila avšak pri opúšťaní amerických vôd bola spozorovaná na amerických radaroch. Bolo zorganizované prenasledovanie a niekoľko dní ju naháňali po Tichom oceáne. Napriek tomu sa ponorke podarilo dostať na sovietske územie, kde bola okamžite obklopená vojnovými loďami a helikoptérami ZSSR a Američania boli nútení ustúpiť a vrátiť sa.

 

Bude to aj teraz ukážka zlyhania amerického protiponorkového bezpečnostného systému, alebo len ďalšie náhodne vynorenie sa ruského námorníctva pri soche slobody v New Yorku.reklama


reklama


Zdroj: N.R Netky.sk RIA.ru

Foto:  RIA.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok