Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Konflikt na Ukrajine
19. aug. 2022Lýdia
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Konflikt na Ukrajine. Otvorte časovú os udalostí.
01.03.2022 08:37 Ekonomika
Rusi a Ukrajinci vlastnia na Slovensku tisícky spoločností
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.03.2022 08:37 Ekonomika

Rusi a Ukrajinci vlastnia na Slovensku tisícky spoločnostíRuskí a ukrajinskí podnikatelia patria do top 15 najčastejších zahraničných vlastníkov slovenských firiem. Spolu vlastnia na Slovensku 3 284 spoločností.


Vyplýva to z pravidelnej analýzy poradenskej spoločnosti Dun&Bradstreet. 

 

„Aktívnejší na našom trhu sú Ukrajinci, ktorí tu vlastnia 2 174 firiem s objemom základného kapitálu vyše 40 miliónov eur. Podnikatelia z Ruska na Slovensku ovládajú 1 110 subjektov s kumulovaným imaním presahujúcim hranicu 70 miliónov eur," priblížila analytička Dun&Bradstreet Petra Štěpánová. Ukrajine patrí aktuálne 5. priečka v rebríčku najčastejších zahraničných vlastníkov našich spoločností, Rusku zas 11. priečka.

 

 

Podľa analýzy podnikatelia z týchto krajín najčastejšie ovládajú spoločnosti, ktorých ročný obrat nepresahuje jeden milión eur a počet zamestnancov buď nie je verejne dostupný, alebo majú tieto firmy najviac dvoch zamestnancov. V prípade Ruska na Slovensku evidujeme 156 firiem s maximálne dvoma pracovníkmi, pri 898 firmách sa počet zamestnancov nedá z oficiálnych dát zistiť. V prípade Ukrajiny je registrovaných 334 subjektov s najnižším počtom zamestnancov, pri 1 714 firmách nie je ich počet verejne dostupný.

 

 

Z analýzy zároveň vyplýva, že najviac tamojších podnikateľov ovláda naše firmy sídliace v Bratislavskom kraji, kde majú Rusi 691 a Ukrajinci 1 026 firiem. Najviac ruských a ukrajinských podnikateľov u nás podniká v rovnakom segmente. Do top trojice segmentov patria veľkoobchod, maloobchod, opravy a údržba, v ktorom podniká 276 ruských a 428 ukrajinských firiem, administratívnymi a podpornými činnosťami sa zaoberá 203 ruských a 374 ukrajinských firiem a v segmente profesijné, vedecké a technické činnosti sa angažuje 200 ruských a 313 ukrajinských firiem.

 

Prečítajte si: Miloš Zeman chce dovoliť Čechom bojovať na Ukrajine

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASR/ TV MarkízaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok