Testovaných na slovensku
170995
Infikovaných na slovensku
1521
Infikovaných svetovo
6058965
Úmrtí svetovo
367405
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2020Ferdinand
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Viliam Fischer
Viliam Fischer
17.08.2019 08:34 Ekonomika
Rozsiahla sieť nemocníc je podľa kardiochirurga Fischera neúnosná a neudržateľná
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.08.2019 08:34 Ekonomika

Rozsiahla sieť nemocníc je podľa kardiochirurga Fischera neúnosná a neudržateľnáBRATISLAVA - Rozsiahla sieť nemocníc na Slovensku je podľa kardiochirurga Viliama Fischera finančne neúnosná a neudržateľná. Uviedol to pre agentúru SITA v súvislosti s témou transformácie zdravotníctva. Reformou nemocníc, tzv. stratifikáciou, sa bude zaoberať vláda na svojom zasadnutí 21. augusta.


Široká štruktúra zdravotníckych zariadení mala podľa Fischera v minulosti svoje opodstatnenie, v súčasnosti je však zbytočná. "Dnes sú už podmienky úplne iné. Časová prístupnosť do nemocníc oproti minulosti je už absolútne neporovnateľná," zhodnotil. Vplyv na to mal mať aj rozvoj dopravy.

Ako súčasný problém v zdravotníctve vníma aj prebytok lôžok, ktoré by sa mohli využiť pre chronických pacientov pri dlhodobej starostlivosti. Uplatnenie by si tu našiel aj zdravotnícky personál. "Nezávislé analýzy viacerých spoločností poukázali na to, že na Slovensku je prebytok najmenej 6 000 lôžok v porovnaní s priemerom EÚ," informoval. Počet pacientov, ktorí potrebujú dlhodobú starostlivosť, sa odhaduje na 10 až 12 tisíc, konštatoval. "Z nemalej časti by sa tým vyriešil sociálny problém,“ dodal Fischer. Kardiochirurg si tiež myslí, že treba presunúť ťažisko z lôžkovej časti na ambulantnú zdravotnú starostlivosť.

Ako ďalej uviedol, v rámci premeny ústavných zariadení navrhuje v každej nemocnici ponechať základné medicínske ambulancie - chirurgické, interné, gynekologické a detské. Ľudia by tak podľa neho nemuseli ísť s každým menším medicínskym problémom do špecializovaných nemocníc.