Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2020Vratko
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Austrálsky premiér Malcolm Turnbull viedol počas kampane tábor stúpencov legalizácie homosexuálnych manželstiev
Austrálsky premiér Malcolm Turnbull viedol počas kampane tábor stúpencov legalizácie homosexuálnych manželstiev
12.09.2017 06:21 Zahraničie
Rozposielaním obálok sa v Austrálii začal plebiscit o manželstvách homosexuálov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.09.2017 06:21 Zahraničie

Rozposielaním obálok sa v Austrálii začal plebiscit o manželstvách homosexuálovCANBERRA - Rozposielaním hlasovacích lístkov sa dnes v Austrálii začalo neoficiálne referendum o zavedení manželstiev homosexuálov.


K tejto otázke sa môže približne 16 miliónov voličov vyjadriť poštou.

 

Vyšší súd v Melbourne, ktorý je v systéme austrálskej justície najvyššou súdnou inštanciou, minulý týždeň zamietol výhrady odporcov voči tomuto "prieskumu". Podľa nich je zamýšľaný plebiscit - vypísaný bez súhlasu parlamentu - v rozpore s austrálskou ústavou.

 

Proti neoficiálnemu prieskumu vystupujú aktivisti za práva gejov a lesieb, podľa ktorých plebiscit tohto druhu len povzbudí homofóbne nálady a útoky na príslušníkov sexuálnych menšín.

 

Odporcovia kritizovali aj to, že na konanie prieskumu bude potrebných 122 miliónov austrálskych dolárov (82 miliónov eur). Tie sa majú čerpať z fondu pre mimoriadne situácie, z ktorého sa zvyčajne financujú opatrenia v prípade živelných katastrof.

 

Austrálski voliči budú v rámci korešpondenčného prieskumu odpovedať na otázku, či si želajú zmenu platnej legislatívy, ktorá by umožnila zavedenie manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Vyplnené hlasovacie lístky majú byť vrátené do 7. novembra. Výsledky prieskumu budú zverejnené 15. novembra. V prípade, že väčšina voličov odpovie na položenú otázku "áno", bude austrálsky parlament o príslušnej zmene zákona hlasovať ešte do Vianoc. Poslanci však nebudú viazaní výsledkami plebiscitu a budú môcť hlasovať podľa svojho svedomia.

 

Vláda sa rozhodla vypísať nezvyčajný korešpondenčný prieskum po tom, ako konanie oficiálneho referenda zablokovala parlamentná opozícia. Na oficiálnom referende by sa austrálski voliči museli - v súlade s platnými zákonmi - povinne zúčastniť; v prípade neformálneho prieskumu takúto povinnosť mať nebudú.

 

Prieskumy verejnej mienky dlhodobo ukazujú, že väčšina Austrálčanov legalizáciu homosexuálnych manželstiev podporuje.

Premiér Turnbull viedol počas kampane tábor stúpencov legalizácie. Proti nej vystupuje jeho predchodca a stranícky kolega Tony Abbott, ktorého Turnbull predvlani pripravil o premiérske kreslo.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok