Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. máj. 2022Zina
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Jubilant Peter Stašák.
Jubilant Peter Stašák.
27.09.2021 14:23 Osobnosti
ROZHOVOR: Peter Stašák oslávil vlaňajšiu sedemdesiatku až na tretí pokus. Na pódiu spievala takmer celá rodina
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.09.2021 14:23 Osobnosti

ROZHOVOR: Peter Stašák oslávil vlaňajšiu sedemdesiatku až na tretí pokus. Na pódiu spievala takmer celá rodinaPočas svojej dlhej speváckej kariéry vystupoval v mnohých štátoch, na mnohých javiskách s mnohými spevákmi, Bohemian National Hall v New Yorku, kde vystupoval s Karlom Gottom, nevynímajúc.


 

Na svojom konte má ocenenia v domácich speváckych súťažiach, prvé miesta z festivalov v Havane a v Mongolsku a pýši sa aj čestným občianstvom mesta Košice.

 

Nedávno, štyri mesiace po vašich 71. narodeninách, sa konečne uskutočnil koncert k vášmu jubileu – k sedemdesiatke. Koľkokrát ste ho odkladali?

 

Do tretice všetko dobré – prvý sa mal uskutočniť priamo v deň mojich 70-tych narodenín, teda 5. júna 2020, potom bol preložený na október toho istého roku a teraz v septembri 2021 sa konečne konal v Košiciach.

 

Ste poverčivý, verili ste, že do tretice to určite vyjde?

 

(Smiech.)  Ak sa má udiať niečo pozitívne, tak v to verím, ak sa má udiať niečo zlé, nepríjemné, vtedy verím, že sa to nestane, takže takto je to s mojou poverčivosťou.

 

Museli ste do tretice meniť aj obsadenie účinkujúcich?

 

Ani nie, otázna bola prítomnosť a účinkovanie Karola Konárika, ktorý napokon predsa len bol doma a účinkoval. Okrem neho zaspievali Milan Iván, Peter a Silvia Klimentovci, Hana Maximová, moja sestra Janka Slovinská, ktorá už roky žije na Korzike, potom moja dcéra Lýdia, vnuk Peter Košč, Dominika Kleisová.

 

Prekvapením zrejme bola vaša dcéra Lýdia. Hoci ju roky poznám, netušila som, že spieva...

 

Prekvapila aj mňa. Asi pred rokom a pol mi priniesla jednu pieseň, ktorú som na jej želanie otextoval a naspievali sme ju ako dueto. Občas som do nej rypol, že by mohla spievať, ale nikdy nechcela. O to viac ma teraz príjemne prekvapila, keď túto krásnu pieseň našla na Youtube a vraj ju chce. Pieseň má názov Lásky dar a je krásna lyrická, jedno oko v hľadisku nebolo suché, pretože je to dialóg otca s dcérou, akí sú obaja radi, že sa majú navzájom. Na javisku nie je nováčik, hrá ochotnícke divadlo už dlho, deväť rokov chodila na klavír, uvidíme, či sa so mnou vyberie aj na iné koncerty.

 

 

Dueto máte aj so sestrou Jankou.

 

Janka bola celkom vychytená a dobrá speváčka, bola so mnou aj na turné v Rusku, ešte ako mladá a  slobodná. Potom sa vydala, odišla bývať na Korziku, kde žije už 23 rokov, má tri deti, prednosť dostala rodina, ale teraz ju to celkom chytilo. Hoci roky nespievala, predsa ten exhibicionizmus funguje a zatúžila sa trochu aj ukázať. Už má podklady, chce vydať svoje CD, nahráva pomaly u Petra Klimenta, takže keď bude na Slovensku, môže spievať aj bezo mňa.

 

Vnuk Peter Košč, syn vašej dcéry Gabiky, je známy aj ako raper, aj z duetov s vami, známy diskdžokej, motá sa okolo šoubiznisu, robil vám aj klipy, ale ešte máte od druhej dcéry Lýdie vnuka Timoteja, ktorý vás všetkých prerástol....

 

Áno, je ôsmak a najvyšší z celej rodiny. Aj on chodil do hudobnej školy, ale inklinuje k výtvarnému umeniu a píše rozprávky, scenáre. Nedávno dostal úlohu do polhodiny napísať rozprávku o zvieratkách, kde bola hlavná postava  mačka Anička, lebo sa to odohrávalo v časti Košíc, ktorá sa volá Anička, a fakt to urobil k spokojnosti zadávateľa. Okrem kreslenia a písania sa krúti okolo filmov a dokonca píše recenzie, vraj veľmi gramotne. Teší sa z toho, dvíha mu to sebavedomie, jeho vek ho predurčuje k tomu, že  bez zábran zhodnotí veci tak, ako ich vidí on.

 

Peter Stašák a Peter Košč – Žijem žijem – prekvapenia k narodeninám

 

Hovoríme o rodine, poďme späť k vám. Pocítili ste v živote nejakú zmenu tým, že vám pribudol siedmy krížik?

 

Viac ma bolia kríže, dlhšie mi trvá, kým sa ráno rozhýbem. (Smiech.)  Našťastie nemám žiadne zdravotné problémy, ale čo ma najviac teší, nemám problémy so spievaním. Milujem spievanie, spieva sa mi ľahko, dobre, na javisku opadnú všetky starosti a bolesti, a toto je veľmi dobré, nazval by som to aj šťastím.

 

Podľa hlasu by vám sedemdesiatku nik nehádal, ale trochu ste sa prispôsobili a nechali ste si biele vlasy...

 

Nechal som si prefarbiť vlasy na bielo. (Smiech.)  Prijali to aj diváci, aj keď sa občas niekto ozve, mal by si sa prifarbiť, ale myslím si, že viac sa riešia moje piesne ako vlasy. Už sa mi nechce prifarbovať.

 

Peter Stašák – feat Peter Košč: Čas plynie

 

Ako to máte s vystúpeniami, mnoho vašich kolegov hovorilo, že má do konca septembra kopec kšeftov a potom ticho, nakoľko sa vraj chystá ďalší lock down?

 

Priznám sa, mám to rovnako, na október mám zatiaľ štyri vystúpenia a verím, že ich nezrušia, september bol veľmi príjemne hustý. Niektoré vystúpenia, čo som mal na október, zrušili už v júni s tým, že ak sa bude dať, zavoláme vám, ale teraz pre istotu nie.  Okrem vystúpení mám aj pozvanie do televízie, takže je to všetko pohodové, nesťažujem si.

 

Keď ste spomenuli televíziu, nechýba vám váš program Kaviareň Slávia?

 

Na túto otázku odpovedám často, nahrávali sme ju jedenásť rokov, bolo to úspešné, občas ma prepadne nostalgia, že by to ešte mohlo trvať. Na druhej strane  si kladiem otázku, koho by som pozval, keď naozaj všetci najpopulárnejší speváci tam už boli. Dokonca aj z okolitých krajín,  mám znovu kresliť tie isté tváre na obrazovku? Okrem toho vysielajú dve hudobné televízie, takže si aj sám hovorím, asi to splnilo účel v správnom čase a teraz treba niečo nové, hoci všetko tu už bolo.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Anna Olvecká

Foto:  Instagram/ Archív Petra StašákaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok