Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
12. júl. 2020Nina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok
minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok
06.05.2020 14:07 Domov
Rozhovor medzi Slovenskom a Čínou sa týkal aj boja proti koronavírusu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.05.2020 14:07 Domov

Rozhovor medzi Slovenskom a Čínou sa týkal aj boja proti koronavírusuBRATISLAVA - Vysvetlenie príčiny pôvodu a rozšírenia koronavírusu je kľúčové pre obnovenie dôvery. Vyjadril sa tak minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) po telefonáte so svojim čínskym náprotivkom Wang Yi-om.


Symbolický telefonát 

Ich prvý spoločný telefonát sa konal symbolicky pri 45. výročí nadviazania vzťahov medzi Čínou a Európskou úniou (EÚ). Bilaterálne vzťahy krajín s dôrazom na oblasť ekonomiky, vzťahy medzi Čínou a EÚ či snaha o multilaterálne riešenia medzinárodných problémov a priority zahraničnej, domácej a hospodárskej politiky novej slovenskej vlády boli prioritnými témami ich rozhovoru. Telefonát sa uskutočnil na návrh čínskej strany.

 

 

Aké témy sa riešili? 
V rozhovore sa obaja ministri venovali pandémii koronavírusu, ktorá je podľa nich bezprecedentnou výzvou s obrovskými a negatívnymi dôsledkami pre celý svet. Korčok v rozhovore so svojim čínskym partnerom tiež dodal, že tak ako celý svet aj Slovensko si kladie otázky ohľadom pôvodu a rozšírenia vírusu. 

 

Vyjadrenia šéfa slovenskej diplomacie 

"Potrebujeme tieto odpovede, a to na základe nezávislej expertnej analýzy v rámci multilaterálnych fór, pretože okrem ekonomickej obnovy sa naliehavou stáva aj obnova dôvery našej verejnosti v schopnosť medzinárodného spoločenstva zabrániť do budúcnosti takým globálnym katastrofám, aké prežívame dnes," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

 

 

Priority slovenskej vlády 
Korčok informoval svojho čínskeho rezortného partnera o zahraničných prioritách novej slovenskej vlády, ktoré podľa neho reprezentujú jasnú zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska na a transatlantické partnerstvo, ako aj uplatňovanie princípov právneho štátu a ľudských práv. 

 

"Koronakríza ukázala, že sú situácie, keď si musíme vzájomne pomôcť. Stalo sa tak, keď európske krajiny poskytli začiatkom tohto roka pomoc Číne a my dnes oceňujeme súčinnosť čínskych úradov pri udelení súhlasu s vývozom zdravotníckeho materiálu a dobrú spoluprácu pri ich preprave na Slovensko," uviedol Korčok.

 

 

Čína je dôležitý partner 
Podľa ministra má Slovensko záujem o vzájomne prospešný rozvoj bilaterálnych vzťahov s Čínou, ktorú považuje zároveň za dôležitého partnera v rámci EÚ. "Som rád, že náš úvodný rozhovor sa koná práve v deň 45. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi EÚ a Čínou. Za toto obdobie sme zaznamenali veľký nárast vzájomného obchodu, keď jeho denný objem predstavuje 1,8 mld eur. Veríme, že ďalšie impulzy prinesie už čoskoro summit EÚ-Čína, ako aj stretnutie lídrov počas nemeckého predsedníctva v Rade EÚ,“ uzavrel minister.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, Pixabay, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok