Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Exkluzívne rozhovory pre Netky.sk
29. mar. 2023Miroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Exkluzívne rozhovory pre Netky.sk. Otvorte časovú os udalostí.
Václav Neužil
Václav Neužil
08.09.2021 09:30 Reportáže
ROZHOVOR: „Bol som viac bežec ako herec“, tvrdí hviezda filmu Zátopek Václav Neužil v rozhovore pre Netky!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.09.2021 09:30 Reportáže

ROZHOVOR: „Bol som viac bežec ako herec“, tvrdí hviezda filmu Zátopek Václav Neužil v rozhovore pre Netky!Trinásťročný pracovný proces, ročný odklad premiéry pre pandémiu a veľký úspech na svetovej premiére na filmovom festivale v Karlových Varoch! To je životopisný film Davida Ondříčka Zátopek, ktorý zachytáva dramatický osud slávneho športovca na pozadí komunistického režimu. Pozrite si reportáž Netiek zo slávnostnej premiéry filmu na Slovensku. V exkluzívnych rozhovoroch sa dozviete, ako extrémne trénoval hlavný predstaviteľ Václav Neužil, aj ako si na Zátopka zaspomínal 93-ročný zlatý medailista z OH v roku 1952 Ján Zachara.


 

Film Zátopek otváral tohtoročný filmový festival v Karlových Varoch, kde získal Cenu divákov. Snímka približuje   športový aj životný príbeh štvornásobného olympijského víťaza. Zátopek dosiahol počas svojho života veľké úspechy, ale zažil aj tvrdé pády. Režisér sa snažil zachytiť dramatický osud slávneho športovca žijúceho v dobe komunistického režimu. Zátopek je  príbeh o prerode neduživého chlapca z Baťovej továrne v Zlíne, ktorého na jeho prvé preteky prihlásili vlastne iba náhodou, na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily. 

 

 

„Zátopek je úžasná osobnosť, ktorá je do istej miery tajuplná. Ten jeho život vyzerá tak jednoducho,  akoby vyhral všetky závody, ktoré bežal. Ale mal v sebe obrovské tajomstvo, a tajomstvom bol opradený aj jeho osobný a politický život. Zátopkove prehry sa neodohrávali na pretekárskej dráhe, ale v jeho osobnom a predovšetkým v politickom živote, Tak to ma zaujímalo a chcel som to nejakým spôsobom rozmotať,“ vysvetlil režisér a producent filmu David Ondříček.

 

 

Extrémne náročný herecký i športový výkon podal v Zátopkovi český herec Václav Neužil. Jeho manželku Danu si zahrala Marta Issová. Predstaviteľ Zátopka mal profesionálneho trénera, ktorý ho trénoval dlhých šesť rokov. Naučil ho, aby pri behu vyzeral ako profesionálny bežec a až v závere pridal klasický zátopkovský asymetrický beh.

 

„Behal som niekoľko rokov, musel som schudnúť na Emilovu hmotnosť, čo bolo 67 kilogramov. Absolvoval som s Jánom Pernicom bežecký tréning, intervalový i dlhé výklusy, aby som schudol. Rovnako aj kruhový bežecký tréning. A takto to išlo niekoľko rokov. Spätne som si však uvedomil, že to bolo veľmi náročné. Moja žena mi povedala, že už toho Zátopka natočte, lebo ja tu už tri roky žijem so Zátopkom. Bol som viac bežec ako herec,“ prezradila hviezda Dejvického divadla Václav Neužil.

 

 

Zátopek bol hrdinom jednej generácie, ale jeho odkaz a životný príbeh sú nadčasové a inšpiratívne v akejkoľvek dobe. Film Zátopek nie je len o športe, ale najmä o odhodlaní, pevnej vôli, oddanosti, odvahe a samozrejme, o láske. Na premiéru do Bratislavy zavítal aj 93-ročný Ján Zachara, bývalý boxer a zlatý medailista z OH v roku 1952, ktorý bol so Zátopkom na vojenčine.

 

"Ja som prišiel na vojnu a Emil Zátopek už pôsobil v HTK. My sme trénovali na Strahovskom štadióne a on tam behával. Bol osobnosť, ktorá zo seba nerobila velikána. S Dankou sa našli, boli si podobní, úprimní. A strašne  mali radi  moravské pesničky, to si vedeli zaspievať. Ale na tú športovú veľkosť, to bol veľmi skromný človek,“ zaspomínal si Ján Zachara.

 

 

Viac sa o filme Zátopek dozviete v reportáži a v exkluzívnych  rozhovoroch  s režisérom a producentom Davidom Ondříčkom, hercom Václavom Neužilom a športovou legendou Jánom Zacharom.

 reklama


Zdroj: Netky Nora Krchňáková

Foto:  Netky Maroš BednárNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok