3. jún. 2020Karolína
Bez Ronalda by bolo Portugalsko len polovičným tímom.
11.09.2019 07:05 Šport
Ronaldo opäť predviedol svoje kanonierske schopnosti, Kosovo na Angličanov už nestačilo

BRATISLAVA - Aj v utorok boli na programe kvalifikačné zápasy o postup na Majstrovstvá Eúrópy (ME) 2020 vo futbale. Anglicko sa stretlo s nepríjemným súperom v podobe Kosova, ktoré držalo úctyhodnú 15-zápasovú šnúru bez prehry. Kapitán Portugalska bol zase pri všetkom dôležitom, keď Portugalsko deklasovalo Litvu rozdielom triedy.

Kosovo síce šokovalo v Southamptone favorita už po 34. sekundách hry, keď po obrovskej chybe obrancu Michaela Keanea skóroval legionár z Lazia Rím Valon Berisha, no odpoveď domácich bola rýchla. Po rohovom kope v 8. minúte vyrovnal hlavou Raheem Sterling. Ešte do prestávky pridali Angličania ďalšie štyri zásahy. Najskôr sa presadil Harry Kane, potom si prihrávku Jadona Sancha zrazil do vlastnej bránky Mergim Vojvoda a Sancho po asistenciách Sterlinga dal sám ďalšie dva góly. V druhom polčase hostia znížili na 3:5 zásluhou Berishu a Vedata Muriqiho z jedenástky. Sterling okrem gólu asistoval pri ďalších troch zásahoch Albionu.

Šancu vyšvihnúť sa na druhú priečku v prvej kvalifikačnej skupine využili Česi, ktorí vyhrali v Čiernej Hore 3:0. Hostia boli herne i strelecky aktívnejší, ale v prvom polčase ani raz nedokázali prekonať brankára Danijela Petkoviča. Po zmene strán sa ale v priebehu štyroch minút po štandardkách presadili Tomáš Souček a Lukáš Masopust, v nadstavenom čase ešte penaltu premenil Vladimír Darida.

Portugalsko uspelo v Litve jednoznačne 5:1 a je na druhej priečke v B-skupine za lídrom Ukrajinou. Majstrom Európy z roku 2016 sa podarilo vyhrať prvý zápas v kvalifikácii na EURO 2020. Štyri góly favorita zaznamenal Cristiano Ronaldo. Útočník Juventusu už v 7. minúte otvoril skóre z pokutového kopu po ruke domácich v šestnástke, za domácich vyrovnal po necelej polhodine hry hlavou Vytautas Andriuškevičius. Po prestávke Ronaldo skompletizoval svoj hetrik. Svoj štvrtý zásah pridal strelou k ľavej žrdi štvrťhodinu pred koncom. Demolíciu domácich zavŕšil v nadstavení William Carvalho. Tretie v skupine je Srbsko, ktoré podľa očakávania vyhralo v Luxembursku 3:1.

Na čele H-skupiny sú s rovnakým počtom 15 bodov tímy Francúzska a Turecka, ktoré potvrdili v utorok pozície favoritov. Francúzi zdolali v Saint-Denis outsidera z Andorry 3:0 gólmi Kingsleyho Comana, Clementa Lengleta a Wissama Ben Yeddera. Antoine Griezmann navyše ešte v prvom polčase nepremenil penaltu. Turci vyhrali v Moldavsku 4:0 zásluhou dvoch presných zásahov Cenka Tosuna, po jednom pridali Deniz Türüc a Yusuf Yazici. Albánsko zostalo v hre o postup vďaka domácemu víťazstvu nad Islandom 4:2.

6. kolo kvalifikácie EURO 2020

A-skupina

Podgorica

Čierna Hora - Česko 0:3 (0:0)

Góly: 54. Souček, 58. Masopust, 90.+4 Darida (z 11m)

Southampton

Anglicko - Kosovo 5:3 (5:1)

Góly: 44. a 45.+1 Sancho, 8. Sterling, 19. Kane, 38. Vojvoda (vlastný) – 1. a 49. V. Berisha, 55. Muriqi (z 11m)

B-skupina

Luxemburg

Luxembursko - Srbsko 1:3 (0:1)

Góly: 66. Turpel – 37. a 79. A. Mitrovič, 56. Radonjič

Vilnius

Litva - Portugalsko 1:5 (1:1)

Góly: 28. Andriuškevičius – 7., 62., 65. a 76. Ronaldo (prvý z 11m), 90.+2 Carvalho

Albánsko - Island 4:2 (1:0)

Góly: 32. Dermaku, 52. Hysaj, 78. Roshi, 83. Cikalleshí – 47. G. Sigurdsson, 58. Sigthorsson

Zdroj: TASR/netky LČ