Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Odber krvi na pracovisku Národnej transfúznej služby SR vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana Prešov v rámci podujatia Kvapka rómskej krvi za účasti splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka
Odber krvi na pracovisku Národnej transfúznej služby SR vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana Prešov v rámci podujatia Kvapka rómskej krvi za účasti splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka
21.07.2015 14:05 Domov
Rómovia prišli darovať krv
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.07.2015 14:05 Domov

Rómovia prišli darovať krvPREŠOV – Na prešovské pracovisko Národnej transfúznej služby do Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove prišlo dnes mimoriadne veľa darcov.


Zvláštnu posilu tvorilo niekoľko desiatok Rómov, ktorí sa zapojili do aktivity Kvapka rómskej krvi. Už zhruba rok ju na Slovensku organizuje splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák. Podľa jeho slov začínali v Banskej Bystrici, nasledovali Košice. Dnešná akcia je v poradí šiestou a doteraz sa zapojilo okolo 150 Rómov. Do Prešova prišli darovať najvzácnejšiu tekutinu Rómovia z Prešovského aj Košického kraja.

 

Peter Pollák uviedol, že sám darovať krv nemôže, lebo mal v detstve žltačku. Ale je rád, že túto výzvu opätovne prišlo podporiť mnoho Rómov. „Verím, že ľudia na Slovensku pochopia, že v žilách Rómov koluje taká istá krv, ako v žilách ostatných občanov tejto krajiny. Neexistuje biela ani čierna krv, všetkým nám v telách koluje rovnako červená krv,” povedal rómsky splnomocnenec. V tejto aktivite chcú pokračovať celé leto. Najbližšie 4. a 5. augusta v Levoči a v Spišskej Novej Vsi. 

 

Pollák ďalej povedal, že Rómovia majú často strach prísť prvýkrát darovať krv. Do aktivity zapojili na začiatku hlavne ľudí, ktorí pracujú ako terénni sociálni pracovníci, rómske občianske hliadky, asistenti učiteľa a zdravotní asistenti v rómskych osadách. Časom sa ukázalo, že už nie sú jednorazovými darcami a prichádzajú darovať krv opakovane. Občas sa im podarí nahovoriť aj ďalších ľudí z komunity a dá sa povedať, že sa im podarilo zlomiť v nich strach. V niektorých regiónoch prichádzajú Rómovia darovať krv iba na tieto organizované akcie, inde už prelomili bariéru a chodia aj individuálne. Práve v letnom období chcú byť Rómovia aktívnejší, lebo prázdniny sú obdobím, keď krv najviac chýba. 

 

Medzi dnešnými darcami bol aj Miroslav Mucha z Kamennej Poruby v okrese Vranov nad Topľou, ktorý patrí k prvodarcom. Ako uviedol, strach nemal. Doteraz ho nenapadlo ísť darovať krv, lebo to nebolo u nich zvykom. Nechal sa zlákať a má z toho dobrý pocit, že pomohol druhým. Zdravotný asistent Rudolf Rusňák z Košíc prišiel darovať krv už po štvrtý raz. „Naša krv je taká istá, ako každého iného človeka na tomto svete,” povedal. V jeho partii boli štyria rómski zdravotníci, medzi ktorými mali jednu ženu, prišli z Košíc, Keceroviec, Moldavy nad Bodvou a Sokoľa. 

 

Vedúca lekárka prešovskej transfúznej stanice Jana Leško-Andraščíková sa iniciatíve Rómov veľmi teší, lebo v lete vo všetkých nemocniciach krv chýba. Mesačne tu majú v priemere okolo 1 000 darcov. V lete je ich menej, lebo veľkú skupinu darcov tvoria študenti, ktorí sú teraz na prázdninách. Aktuálne im chýba skupina A (plus aj mínus) a všetky negatívne skupiny. 

 

Rady darcov v Prešove prišli dnes posilniť aj vojaci, ktorým sa vedúca lekárka rovnako potešila.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok