Roland Garros: Rybáriková zobrala Kuznecovovej set, ale prehrala

NETKY.SK • 29 Máj 2013, 18:56 • 2 min

PARÍŽ - Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková prehrala v stredajšom zápase 2. kola dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (26. mája - 9. júna, dotácia 21,017 milióna eur, antuka) s miestnou šampiónkou zo sezóny 2009, Ruskou Svetlanou Kuznecovovou, v ich druhom vzájomnom súboji za 108 minút 6:1, 2:6, 2:6.

Dvadsaťsedemročnej niekdajšej dvojke svetového rebríčka Kuznecovovej, momentálne 39. v hodnotení, sa teda Rybáriková napokon nerevanšovala za prehru 2:6, 3:6, ktorú utrpela práve na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska, a to v 1. kole v sezóne 2011. Petrohradčanka má na konte o 10 titulov viac z hlavného profesionálneho okruhu (13:3).

Dvadsaťštyriročná piešťanská rodáčka Rybáriková si odnáša 100 bodov do hodnotenia a prémiu 35 000 eur. Kuznecovová bude v 3. kole čeliť úspešnej z duelu Caroline Wozniacka (Dán.-10) - Bojana Jovanovská (Srb.)

Zverenkyňa Petra Hubera Rybáriková, aktuálne 52. v systéme WTA (najvyššie bola na 40. pozícii), si pri Buloňskom lesíku len vyrovnala trojnásobný lokálny osobný rekord v podobe prieniku do 2. kola zo sezón 2008 - 2010. Minulý rok v 1. kole nedohrala zápas s austrálskou reprezentantkou so slovenským pôvodom Jarmilou Gajdošovou. V 3. kole na úrovni veľkej štvorky už bola na newyorských "hardových" US Open 2008 a 2009. Aspoň do 2. kola na Majors sa prebojovala len druhý raz z ostatných dvanástich vrcholných podnikov, do tohto týždňa naposledy sa jej to podarilo vlani v Amerike.

Dvojhra žien - 2. kolo:
Svetlana Kuznecovová (Rus.) - Magdaléna Rybáriková (SR) 1:6, 6:2, 6:2 za 108 minút (31, 32, 45)

Rybáriková sa na okrajovom dvorci č. 17 za kurtom Suzanne Lenglenovej pustila do súperky s vervou a efektívne. Na príjme v druhom geme dosiahla brejk, hoci prehrávala 15:30. Následne sama prišla o podanie z 30:15 a vo štvrtom geme nepremenila dva brejkbaly v rade, ale neskoršií tretí už áno - 3:1. Zo 40:15 na zhodu pustila Kuznecovovú aj v piatej hre, zužitkovala však celkovo štvrtý gembal na 4:1. Poistku na 5:1 pridala štyrmi loptičkami v rade od skóre 15:40 a potom sa odpodávala na nulu. Napokon v rámci tejto pasáže nazbierala 10 fiftínov bez prerušenia, ale zo sľubného náskoku 30:0 na returne v otváracej hre druhej časti nevyťažila brejk.

Slovenka mala šancu zobrať Ruske servis na 3:2, zostalo pri nej. Napokon sa ukázalo, že išlo o asi kľúčovú fázu zápasu. Skúsená Kuznecovová totiž získala nielen predmetnú piatu hru druhej časti, ale aj nasledujúcich šesť gemov - na 3:0 v treťom sete. Rybáriková pritom statila podanie na 0:2 v rozhodujúcom sete zo zdanlivo upokojujúceho náskoku 40:15 a ešte jedného gembalu. Navyše, v tretej hre nezužitkovala vlastnú možnosť zastaviť rozlet súperky. Vo štvrtom geme musela zo 40:0 ísť cez dve zhody, ale znížila na 1:3. Aspoň relatívny kontakt si udržala aj pri brejkbalovej hrozbe v šiestej hre, stále však bola o jeden stratený servis pozadu a nedostávala na returne veľa šancí. Za stavu 2:5 bola pod veľkým tlakom a prišla o podanie.