Roland Garros: Nadal cez Thiema poľahky do 3. kola s L. Mayerom

NETKY.SK • 29 Máj 2014, 18:17 • 2 min

PARÍŽ - Španielsky líder svetového rebríčka ATP Rafael Nadal zvíťazil vo štvrtkovom zápase 2. kola dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (25. mája - 8. júna, celková dotácia 25 018 900 eur, antuka) nad 20-ročným výkonnostne prudko napredujúcim Rakúšanom Dominicom Thiemom, 57. v renkingu, v ich prvom vzájomnom súboji za 125 minút poľahky 6:2, 6:3, 6:3.

Favorit predviedol v treťom sete obrat z 1:3, išlo o jedinú priebežnú zápletku na Dvorci Philippa Chatriera. Nadal mal pomer "winnerov" a nevynútených chýb 16:19 v porovnaní s údajmi 27:41, nechal teda ambiciózneho súpera "vyhádzať sa". Zvládol 19 z 24 zákrokov pri sieti a využil 7 z 10 brejkbalov.

"Som veľmi spokojný s tým, ako som odohral tento zápas. Dobre som sa bránil aj presadzoval v dlhších výmenách. Keď som potreboval zaútočiť a dostať súpera do pohybu, urobil som to. Pomohol som si párkrát aj pri sieti," komentoval Nadal na tlačovej besede.

Španielov snaživý súper Thiem povedal: "Nastúpil som proti hráčovi, ktorý na tomto turnaji prehral za desať rokov jeden zápas. Nehral som zle, snažil som sa o svoju hru, napriek tomu je výsledok jednoznačný. Budem sa snažiť zobrať si z tohto zápasu čo najviac do svojej ďalšej kariéry."

Nadal sa na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska radoval z titulu v rokoch 2005 - 2008 a 2010 - 2013. Dosiaľ jedinú prehru utrpel v osemfinále ročníka 2009 od Švéda Robina Söderlinga. Má zápasovú bilanciu 61:1.

Čoskoro 28-ročný ľavoruký Malorčan Nadal (nar. 3. júna 1986 v Manacore) sa v 3. kole stretne s argentínskym rovesníkom Leonardom Mayerom (65.), nad ktorým vedie 2:0 bez straty setu.

Nadal sa potrebuje prebojovať aspoň do semifinále, aby mal šancu zotrvať na vrchole renkingu k 9. júnu. Inak ho predstihne teraz druhý Srb Novak Djokovič. Španiel figuruje na vrchole hodnotenia od 7. októbra 2013.

Strýkom Tonim trénersky vedený Nadal v tejto sezóne inkasoval už tri prehry na "svojom" sypkom povrchu, čo je najviac od roku 2004. Na úrovni veľkej štvorky zatiaľ má na konte 13 titulov, prípadným 14. sa môže dotiahnuť na historickú druhú priečku k Američanovi Petovi Samprasovi. Vedie Švajčiar Roger Federer (17), hrdina parížskej edície 2009.

Víťaz 63 turnajov Nadal sa môže stať prvým hráčom s piatimi úspechmi na RG za sebou, štyri zvládol aj Švéd Björn Borg. Na iných položkách veľkej štvorky sa to naposledy podarilo Federerovi (US Open 2004 - 2008).