Roland Garros: Cibulková prehrala s Erakovicovou

NETKY.SK • 30 Máj 2013, 17:24 • 2 min

PARÍŽ - Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako šestnásta značne nečakane prehrala vo štvrtkovom zápase 2. kola dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (26. mája - 9. júna, dotácia 21,017 milióna eur, antuka) s 25-ročnou Novozélanďankou s chorvátskym pôvodom Marinou Erakovicovou za 139 minút 2:6, 6:2, 4:6.

Cibulkovej pomer víťazných úderov a nevynútených chýb bol 17:31, kým postupujúca skončila oveľa vyváženejšie 38:38. Erakovicová si v 3. kole zmeria sily s Američankou Sloane Stephensovou, sedemnástkou "pavúka".

Dvadsaťštyriročná Bratislavčanka mala v rozhodujúcom sete dvakrát náskok brejku, ale od stavu 2:1 klesla na 2:5 - v šiestej hre vyrovnala z 0:40 na zhodu, neodolala však piatemu brejkbalu v tomto geme. Na servise v ôsmej hre odvrátila mečbal a následne disponovane využila, že súperka zrejme ešte zostala myšlienkami pri tejto šanci - 4:5. Cibulková potom na servise viedla 30:15, ale v najnevhodnejšej chvíli zaváhala, už bez šance na reparát.

Stretnutie na kurte č. 7 pri križovatke alejí Suzanne Lenglenovej a Marcela Bernarda pod hlavným Dvorcom Philippa Chatriera zabralo dovedna takmer päť hodín, dva razy ho prerušili pre dážď. Niekdajšia 39. hráčka svetového rebríčka WTA Erakovicová (teraz figuruje na 92. pozícii) dosiahla revanš za prehry, ktoré inkasovala - zhodne vo dvoch setoch na tvrdom povrchu - v sezóne 2011 v Stanforde a vlani v Carlsbade, kde Cibulková napokon získala trofej.

Semifinalistka medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska 2009 si odnáša prémiu 35 000 eur a 100 bodov do hodnotenia, v ktorom figuruje na 16. priečke. Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka obhajovala štvrťfinále spred dvanástich mesiacov. Vlani v osemfinále prekonala vtedajšiu líderku počítačového poradia Viktoriu Azarenkovú z Bieloruska, medzi najlepšími ôsmimi nestačila na Austrálčanku Samanthu Stosurovú.

Dvojhra žien - 2. kolo:
Marina Erakovicová (N. Zél.) - Dominika Cibulková (SR-16) 6:2, 2:6, 6:4 za 139 minút (41, 50, 48)

priemerná rýchlosť 2. podania: 142 km/h - 136 km/h

Prehľad predchádzajúcich nečakaných prehier Cibulkovej na grandslamových turnajoch:
Australian Open 2013 / 2. kolo: Valeria Savinychová (Rus., 159. vo svetovom rebríčku WTA) 6:7 (6), 4:6
Australian Open 2012 / 2. kolo: Gréta Arnová (Maď./92.) 2:6, 6:3, 8:10 - Cibulková viedla v treťom sete 7:6 a 30:0 pri svojom podaní
US Open 2011 / 2. kolo: Irina Falconiová (USA/79.) 6:2, 3:6, 5:7 - Cibulková viedla v treťom sete 4:1
Roland Garros 2011 / 1. kolo: Vania Kingová (USA/115.) 7:6 (10), 3:6, 2:6 - Cibulková nastúpila oslabená chorobou
Australian Open 2010 / 1. kolo: Vania Kingová (USA/79.) 3:6, 7:6 (5), 5:7 - z náskoku 5:1 v treťom sete a 4 mečbalov na príjme
Wimbledon 2008 / 1. kolo: Ťie Čeng (Čína/133.) 4:6, 3:6 - Číňanka sa však napokon dostala až do semifinále