Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. jan. 2021Bohuš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Hrozí tu zavedenie colných bariér.
Hrozí tu zavedenie colných bariér.
10.07.2020 07:42 Zahraničie
Rokovania medzi EK a Britániou sa posúvajú veľmi pomaly
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.07.2020 07:42 Zahraničie

Rokovania medzi EK a Britániou sa posúvajú veľmi pomalyBRUSEL - Doterajšie pobrexitové rokovania medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom priniesli "malý pokrok" a medzi oboma stranami zostávajú mnohé rozdiely. Uviedla to Európska komisia (EK) vo vyhlásení s názvom "Buďte pripravení na zmeny".


Buď dohoda alebo colné bariéry

Británia oficiálne opustila EÚ 31. januára, do konca tohto roka, počas prechodného obdobia, však musí rešpektovať všetky právne predpisy EÚ. Rovnako do konca tohto roka sa Brusel a Londýn musia dohodnúť na novom partnerstve, v opačnom prípade sa ich obchodné vzťahy budú riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie, čo znamená zavedenie série ciel a colných bariér.

 

 

Komisia pripúšťa, že kvôli pretrvávajúcim silným nezhodám rokovania o budúcich vzťahoch môžu zlyhať a riziko, že sa nedosiahne žiadna dohoda je reálne.

 

Rokovania stále stoja 

Po tom ako minulý týždeň prebiehali intenzívne rokovania medzi hlavným európskym vyjednávačom Michelom Barnierom a jeho britským partnerom Davidom Frostom v Bruseli, tohto týždňa sa oba tímy stretli v Londýne, zatiaľ však bez náznaku pokroku. Barnier upozornil, že medzi EÚ a Britániou stále existujú "významné rozdiely".

 

"Budeme aj naďalej pracovať. S trpezlivosťou, úctou a odhodlaním," opísal situáciu Barnier na svojom účte na Twitteri.

 

 

Colné opatrenia platiť určite budú 

Exekutíva EÚ vo štvrtok upozornila, že bez ohľadu na výsledok prebiehajúcich rokovaní 1. januára 2021 dôjde k nevyhnutným zmenám v mnohých záležitostiach. Snahou EK je včas varovať členské štáty EÚ, spoločnosti a jednotlivcov, aby sa na tieto zmeny pripravili. Týka sa to rôznych colných formalít, ktoré sa budú uplatňovať, aj v prípade, že sa podarí uzavrieť plošnú obchodnú dohodu alebo dohodnúť sa na povoleniach pre obeh tovarov a služieb.

 

 

Úzka spolupráca 

"Chceme im pomôcť čo najlepšie sa na to všetko pripraviť," spresnil Michel.

Európska komisia predostrela, že v nadchádzajúcich mesiacoch bude úzko spolupracovať s vnútroštátnymi orgánmi členských krajín, podnikmi a ostatnými zúčastnenými stranami, aby im pomohla pripraviť sa na ďalekosiahle zmeny, ku ktorým dôjde na konci roka, bez ohľadu na to, či sa dosiahne alebo nedosiahne dohoda o partnerstve so Spojeným kráľovstvom.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/NEtky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Twitter, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok