Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. nov. 2022Kornel
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling
27.04.2021 17:13 Domov
Rodičia a žiaci sa už nebudú musieť preukazovať negatívnym testom na školách. Pribudli aj nové výnimky zo zákazu vychádzania
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.04.2021 17:13 Domov

Rodičia a žiaci sa už nebudú musieť preukazovať negatívnym testom na školách. Pribudli aj nové výnimky zo zákazu vychádzaniaBRATISLAVA - Rodičom a žiakom od štvrtka (29. apríla) odpadáva jedna povinnosť. Už sa nebudú musieť preukazovať negatívnym výsledkom antigénového či PCR testu.


Informovalo o tom ministerstvo školstva. Podľa covid automatu ide o všetky okresy, mimo tých, ktoré sa nachádzajú vo štvrtom stupni varovania, označované čiernou farbou. Aktuálne na Slovensku nemáme ani jeden takýto okres.

 

Vláda schválila viaceré výninky

Vláda rozhodla, že od štvrtka (29. apríla) zaradí medzi výnimky zo zákazu vychádzania aj cestu do školy či školského zariadenia a na cestu späť pre dieťa materskej školy, ZŠ, študenta SŠ, dieťaťa alebo žiaka špeciálnej školy, poslucháča jazykovej školy.

 

Do tejto kategórie patria aj študenti, ktorí idú na prijímacie konanie na VŠ. Výnimka sa na nich vzťahuje aj v prípade, ak odprevádzajú dieťa do škôlky či žiaka do školy.

 

Ako uviedol šéf rezortu školstva Branislav Gröhling, v prípade, že sa v niektorom z okresov zhorší epidemiologická situácia a prejdú do čiernej farby, rodičia a žiaci sa budú musieť opäť preukazovať negatívnymi testami.

 

Pravidlá pre zaočkovaných rodičov

Platí výnimka na cestu dieťaťa materskej školy, žiaka prvého stupňa základnej školy, dieťaťa alebo žiaka špeciálnej školy do školy a školského zariadenia a cestu späť, len pod podmienkou, že sa jeden zákonný zástupca žijúci v spoločnej domácnosti preukáže negatívnym výsledkom antigénového alebo PCR testu. Ten však nesmie byť starší ako sedem dní.

 

Výnimkou je tiež to, ak bol zákonný zástupca žijúci v spoločnej domácnosti očkovaný mRNA alebo vektorovou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 a uplynulo 14 dní po prvej dávke očkovania a zároveň bola táto vakcína podaná do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.

 

Vzťahuje sa aj na zákonného zástupcu žijúceho v spoločnej domácnosti, ktorý prekonal ochorenie COVID-19 za posledných 180 dní či to, ak zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia zákonných zástupcov neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19.

 

„Postupne so zlepšením epidemiologickej situácie prichádzajú návrhy na upustenie od pravidelného testovania, keďže prioritou by malo byť očkovanie. Oceňujem, že odborníci uznali, že sa dlhodobo snažíme vytvoriť na školách bezpečné prostredie, čo sa nám aj darí,“ skonštatoval minister školstva. Dodal, že školy fungujú a k nariadeniam pristupujú veľmi zodpovedne.

 

Testovanie by malo byť cielené

„Testovanie by podľa aktuálnych informácií malo ostať v tomto režime iba v čiernych okresoch a v ostatných okresoch by malo prebehnúť iba v prípade potreby v intervenčnej forme," dodal šéf rezortu školstva.

 

Aby boli školy bezpečné, rezort zaviedol tzv. výstražný systém na školách. Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast Elena Prokopová spolu s tímom odborníkov už pripravuje tzv. intervenčnú stratégiu testovania.

 

„V skratke to znamená, že sa bude testovať tam, kde vznikne problém. Pôjde teda o cielené testovanie," spresnil rezort školstva. Táto snaha má v maximálnej možnej miere umožniť sa vyhnúť plošnému zatváraniu škôl.

 reklama


reklama


Zdroj: Netky Katarína Žáková, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok