Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. feb. 2023Zdenko
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
28.09.2020 16:13 Environetky
Rezorty dopravy a životného prostredia chcú lepšie chrániť živočíchy pri prerábaní budov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.09.2020 16:13 Environetky

Rezorty dopravy a životného prostredia chcú lepšie chrániť živočíchy pri prerábaní budovBRATISLAVA – Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MD SR) a Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) chcú lepšie chrániť živočíchy ohrozené pri rekonštrukciách a zatepľovaní budov.


Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámili štátna tajomníčka MD SR Katarína Bruncková a štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.

 

Novelizácia vykonávacieho predpisu

Projekty zamerané na renováciu či zatepľovanie sú podľa nich často nešetrné k živočíchom a dochádza pri nich k usmrcovaniu zákonom chráneného vtáctva a netopierov, ako aj k trvalej strate ich hniezdisk a úkrytov.

 

Pre zmenu negatívnej praxe chcú oba rezorty presadiť novelizáciu vykonávacieho predpisu k stavebnému zákonu.

Novelizácia by mala priniesť zmenu, po ktorej bude stavebník pri zatepľovaní povinný zachrániť hniezda chránených živočíchov na fasádach a umožniť tak ukončenie hniezdenia a vyvedenia mláďat.

 

Ak nie je možné ponechať pôvodné hniezde dutiny na rekonštruovanej fasáde, staviteľ bude povinný inštalovať náhradné hniezdo.

 

 

 

Upravené dopravné podmienky

„V rade, ak chceme zastaviť úbytok lastovičiek, belorítok, dážďovníkov alebo netopierov, musíme im umožniť hniezdiť na miestach, ktoré si vybrali. Uvedomme si, že dažďovník tmavý či netopier uloví denne tisícky komárov. Ak im umožníme hniezdiť v našej blízkosti, nepotrebujeme žiadnu chémiu na likvidáciu komárov,“ povedal Michal Kiča.

Katarína Bruncková dodala, že vo vykonávacom predpise upraví rezort dopravy podmienky, tak aby sa na hniezda vzácnych živočíchov prihliadalo s rovnakou dôležitosťou ako na iné aspekty technického riešenia pri zatepľovaní budov.reklama


reklama


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok